Atom

51

Atom, feed okuyucuları ve haber toplayıcıları tarafından kullanılacak içeriği XML olarak yayınlamak için kullanılan bir formattır. Buna Atom senkronizasyon biçimi adı verilir. WordPress, içerik için otomatik olarak bir Atom beslemesi oluşturabilir ve besleme okuyucuları ve haber toplayıcıları tarafından otomatik olarak keşfedilecek başlık şablonuna dahil edilebilir. Bu besleme okuyucuları düzenli olarak sitenizdeki güncellemeleri kontrol eder ve ardından kullanıcılarının yeni içeriğinize ulaşmasını sağlar. RSS de aynı şeyi yapar, ancak Atom, RSS’deki bazı hataları düzeltilerek geliştirildi. Bu web yayınları birçok büyük web sitesinde ve hatta daha küçük web sitelerinde bulunur. Ziyaretçilerimiz site üzerinden yayın beslemesi almak istediğinde RSS veya Atom biçimi arasından seçim yapmasına izin veriyorlar.

Besleme okuyucuları genellikle müşterinin bilgisayarında çalışan bağımsız programlardır, ancak tarayıcılar kendi entegre besleme okuyucularına sahip olmaya doğru ilerlemektedir. Bunun avantajı, besleme okuyucusunun kurulum gerektirmediği ve beslemelerin internete erişebilecek herhangi bir bilgisayarda bulunmasıdır. Bazen bu besleme okuyucuları, belirli bir konuda birçok web beslemesini birleştirebilir.

Atom Yayınlama Protokolü, web standardı haline gelmiştir ve genellikle AtomPub olarak da adlandırılmaktadır. Bu protokol, yayınları ve medya dosyalarını uzaktan yayınlamanıza, değiştirmenize ve silmenize izin verir. WordPress 3.5 ile hayatımıza girmiştir. AtomPub varsayılan olarak etkinleştirilmez, ancak Atom Yayınlama Protokolü Eklentisi kullanılabilir.

Yorumlar kapalı.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.