IFTTT ile WordPress Sitenizden Otomatik Gönderim Yapın

2 715

Bazen günlük hayatımızda belirli tekrarlayan görevleri yerine getirirken harcadığımız zamanı bilmiyoruz. Örneğin, farklı sosyal ağlarda WordPress blogumuzda yayınladığımız yeni yayınları paylaşmak gibi. Ve mevcut paylaşım miktarları göz önüne alındığında, hızlı bir şekilde yapılan bir şey değil. Ancak IFTTT sunduğu hizmet sayesinde size kendinize daha fazla zaman ayıracaksınız.

WpGurme olarak, makalelerimizi daha çok kişiye ulaştırmak önceliklerimizden biri sizinde öyleyse. Bunun için, IFTTT’yi nasıl kullanacağınızı ve bunları tekrarlayan görevleri otomatikleştirme ve zamanınızı daha iyi kullanmak için WordPress’e nasıl uygulayacağınızı göstermek istiyoruz.

Yazı İndeksi

IFTTT Nedir?

IFTTT kısaltma olarak: If This Then That(Eğer Ondan Sonra). Belli görevleri otomatikleştirmemizi sağlayan ücretsiz bir çevrimiçi hizmettir. Başka bir deyişle, bir uygulama, çevrimiçi servis veya cihazda bazı koşullar yerine getirildiğinde bir eylem tetiklenir. Bu eylemler-tepkiler eskiden tarifler olarak biliniyordu, ancak şimdi IFTTT onlara Applet diyor.

Eski tarifler ile Applet arasında ki farklılıklar nedir derseniz? Daha önce, bir tarifi ile bir tepki verdiğinizde, reaksiyona neden olurdu. Ve şimdi yeni Appletler ile bir veya birden fazla tepki ile bir işlem tamamlanıyor. Ne yazık ki birden fazla tepki içeren Applet servisi şu anda iş hesaplarıyla sınırlıdır, bu nedenle eğer bir bireyseniz ve kişisel kullanımınız için IFTTT kullanmak istiyorsanız, birden çok Applet oluşturmaktan başka seçeneğiniz yoktur. Bu açıklamadan kafanız karışmış olabilir. Ancak yazının devamına konuyu kavrayacaksınız.

IFTTT’de Applet Oluşturma

Şimdi ilk Applet örneğimizi birlikte oluşturalım. Örnek olarak, tanıdık gelebilecek bir görevi otomatikleştireceğiz: WordPress’te her yeni yazı yayınlandığında, bu yazı Facebook profilimizde sessizce ve herhangi bir çaba harcamadan paylaşılacaktır.

Bunun için yapılması gereken ilk şey IFTTT web sitesine gidip kaydolmaktır. Böylece, oluşturduğumuz tüm Appletler hesabımızda olacak, bu nedenle bunları daha kolay bir şekilde aktif edebilir veya devre dışı bırakabiliriz. Kayıt olduktan sonra profilinize gidin ve New Applet butonuna tıklayın.

ifttt applet olusturma

Bir sonraki ekranda, IFTTT, bize bir tepkiyi tetikleyecek eylemin ne olacağını soruyor. Öncelikle ‘+ this’ tıklayacağız ve IFTTT’nin barındırdığı tüm hizmetleri gösteren yeni bir ekrana gideceğiz. Bir sonra ki ekranda kullanabileceğiz platformları göreceksiniz.

ifttt servisleri

Kafamızı karıştırmadan görevimize devam edelim: arama motorunu kullanalım ve bir tetikleyici olarak kullanacağımız hizmet olan WordPress’i yazalım. Bir kere seçtiğimizde, yeni bir ekrana gideceğiz; burada WordPress’in sonraki reaksiyon için tetikleyicinin ne yapması gerektiğini anlatacağız. Bu seçenekler, seçtiğimiz hizmete göre değişir. Örneğin, bizim tercihimiz WordPress yerine YouTube ise, görünen seçenekler bir videonun abonelikleri veya video yüklemesi ile ilgilidir.

ifttt wordpress tetikleyici

Ancak WordPress ile iki seçeneğimiz var: yeni yazı(Any new post) veya belirli bir etiket veya kategoriye sahip yeni yazı(New post with tag or category). Biz burada Any new post yani yeni yazı eklediğimizde tetikleme işlemi yapılmasını istiyoruz. Aslında kullanımı ve mantığı çok zor değil.

Son olarak, WordPress’te her yeni yazı yayınladığımızda IFTTT’nin bizim için ne yapmasını istediğimizi atamaktır. Bu bizim denklemimizde ki  son değişken olan ‘+ that’ kısmıdır.

ifttt applet reaksiyon

Gördüğümüz gibi, başlangıçta görülen ‘+ this’  yerinden kayboldu ve şimdiye kadar yaptıklarımızın başarılı bir çalışma olduğunu gösteren sevgili WordPress logosuna bıraktı. Son olarak,  ‘+ that’ kısmına basarak devam edelim. Yine, IFTTT’nin bize tüm uyumlu servislerini gösterdiği sayfaya geri döneceğiz. Yayınlarımızı Facebook’ta paylaşmak istediğimizden, şimdi Facebook servisini seçeceğiz.

ifttt facebook reaksiyon

Yeni pencerede Facebook servisiyle ilgili işlemleri yapacağız. Bize sunulan üç farklı özellik arasında yapmak istediğimiz işleme en çok uyan, link yazısı(Create a link post) oluşturmaktır. Create a link post özelliğini seçtin sonra yapmamız gereken son bir adım kalıyor.

ifttt facebook post

Son olarak Mesaj ayarlaması kısmını tamamlamalıyız. Bunun için biraz HTML bilgisine ihtiyacınız olacak, isterseniz benim oluşturduğum örneği geliştirebilirsiniz.

<b>{{PostTitle}}</b><br>{{PostUrl}} {{PostImageUrl}}<i>{{PostContent}}</i>

Bazı Kullanışlı WordPress Uygulamaları

Bu anlattıklarımızın ardından aklınıza bazı sorular gelebilir. Bütün bunları bir applet oluşturmak istediğinizde yapmam mı gerekecek? Tabi ki hayır. IFTTT web sitesinde gezinirseniz, daha önce hazırladığınız uygulamalara dayalı olarak hazırlanmış önermeleri görebilirsiniz veya daha spesifik bir şey istiyorsanız doğrudan arama motorunu kullanabilirsiniz. Mevcut WordPress’de ki ihtiyaçlarınızı karşılayan bir çok hazır uygulama zaten mevcut.

iftt uygulama onerileri

Umarım IFTTT’yi sevmişsinizdir ve daha da önemlisi, onu faydalı bulmuşsunuzdur. Kendi yaptığınız uygulamaları yada sorularınızı yorum olarak göndermekten çekinmeyin.

2 Yorum
  1. Ugur

    Merhaba. Dediklerinizi yaptım ve çalıştı ama WordPress’de ki yazıda öne çıkan görsel yerine siteden bir kesit resmi koyuyor. Bunu nasıl çözebilirim?

    1. WpGurme

      Kullandığınız seo eklentisi nedir acaba?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.