WordPress sitenizi taşıdıktan sonra URL’leri güncellemek ister misiniz? Eski URL’leri değiştirmek için her yazıyı veya sayfayı manuel olarak düzenlemek oldukça acı verici olabilir. Bu makalede, WordPress sitenizi taşırken URL’leri kolayca nasıl güncelleyeceğinizi göstereceğiz.

URL’leri ne zaman ve niçin güncelleştirmeniz gerekiyor?

Bir WordPress sitesini yeni bir alan adına taşıdığını varsayalım. Daha sonra WordPress ayar sayfasını ziyaret ederek WordPress adresini ve site URL’sini değiştirebilirsiniz.

wordpress genel ayarlar

Bununla birlikte, bu daha önce yazılarınız ve sayfalarınıza eklediğiniz URL’leri değiştirmez. Ayrıca, WordPress sitenize eklediğiniz resimlerin URL’lerini de değiştirmez.

Tüm bu URL’leri manuel olarak değiştirmek çok zaman alabilir ve bazı URL’leri gözden kaçırabilirsiniz.

İşte bu öğretici  makalemize ihtiyacınız olacak. WordPress sitenizi taşırken URL’leri hızla ve kolayca nasıl güncelleyeceğinizi görelim.

Bir WordPress Sitesini Taşıdıktan Sonra URL’leri Güncelleme

Önce WordPress sitenizin tam bir yedeklemesine sahip olduğunuzdan emin olun. Bu, güncelleme işlemi sırasında bir şeylerin ters gittiğinde kolayca geri almanızı sağlayacaktır.

Velvet Blues Update URLs eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir. Eklentiyi kullanmadan önce son bir kez daha yedeklerimizi kontrol etmeyi eksik etmiyoruz.

Etkinleştirme sonrasında, eklenti ayarlarını yapılandırmak için Araçlar » Update URLs sayfasını ziyaret etmeniz gerekiyor.

Velvet Blues Update URLs

Burada, web sitenizin eski ve yeni URL’lerini girmeniz gerekiyor. Bundan sonra URL’lerin bağlı olduğu sayfa, yazı, ortam gibi alanları seçmeniz gerekiyor.

Yazıları ve sayfaları, alıntıları, resim eklerini, özel alanları vb. URL’leri güncelleştirebilirsiniz.

Devam edin ve güncellemek istediğiniz her bir öğeyi seçin ve ardından ‘URL’leri Şimdi Güncelleyin’ düğmesini tıklayın.

Eklenti eski URL’lerin tüm örneklerini bulur ve yeni URL’nizle değiştirecektir.

Artık tüm URL’lerin güncellendiğini görmek için web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

İstenmeyen bir durum söz konusu olur ise yedek dosyalarınız üzerinden geri dönerek tekrar deneyin. Ayrıca karşılaştığınız sorunları bize yorum olarak göndermekten çekinmeyin.