WordPress Hareketli GIF Nasıl Eklenir?

2 1.390

WordPress blog yazılarınızda hareketli GIF eklemek istiyor musunuz? Bazen WordPress animasyonlu bir GIF eklediğinizde animasyon özelliği kaybedilir ve sadece sabit bir kare yazınıza yansıyabilir. Bu yazıda WordPress sitenizde düzgün şekilde animasyonlu GIF’leri nasıl eklemeniz gerektiğini göstereceğiz.

Yazı İndeksi

Neden GIF dosyaları WordPress’de Sabit Resim Oluyor?

WordPress yazılarınıza veya sayfalarınıza görüntü eklemenize izin veren kullanımı kolay bir ortam yükleyici ile birlikte gelir. Medya yükleyiciyi kullanarak bir resim yüklediğinizde WordPress bu görüntünün birkaç kopyasını otomatik olarak farklı boyutlarda oluşturur.

WordPress varsayılan üç resim boyutu bulunmaktadır. Küçük resim, orta ve büyük olarak saklamaktadır. Ayrıca orijinal görüntünüzü olduğu gibi saklar.

wordpress ortam ayarları

Animasyonlu GIF dosyaları için yeni resim boyutları oluştururken WordPress yalnızca GIF’in ilk karesini kaydeder.

Eklemiş olduğunuz GIF dosyasını kullanmak istediğinizde WordPress bu yukarıda belirlediğiniz oranlara göre işlem yaparak yazınıza ekler.

Bunları söyledikten sonra animasyon özelliğini kaybetmeden WordPress’e düzgün şekilde animasyonlu GIF’ler ekleme konusunda bir göz atalım.

WordPress’e Hareketli GIF Ekleme

Önce, animasyonlu GIF’i eklemek istediğiniz yayını veya sayfayı düzenlemeniz ve Ortam Ekle düğmesine basmanız gerekir.

wordpress ortam ekleme

WordPress ortam yükleme penceresini açıldıktan sonra. Dosya yükle düğmesini tıklamanız ve yüklemek için bilgisayarınızdan hareketli GIF dosyasını seçmeniz gerekir.

Dosyayı yükledikten sonra, sağdaki ‘Eklenti Gösterme Ayarları’ bölümünün altındaki ‘Tam Boy’ u seçin.

wordpress gif boyut

Bundan sonra devam etmek için ‘Yazıya Ekle’ düğmesine tıklayın.

WordPress artık hareketli GIF’inizi yazı düzenleyicisine ekleyecek.

Bu tam boyutlu resim, WordPress’e yüklediğiniz orijinal animasyonlu GIF’dir. Animasyonu görsel yazı düzenleyicisinde görebilirsiniz.

giphy

Artık yayınınızı düzenlemeye veya önizlemek için kayıt edebilirsiniz.

WordPress Hareketli GIF Kullanımı için İpuçları

Hareketli GIF görüntüleri genellikle dosya boyutu diğer resim dosyalarından daha büyüktür. Bunun nedeni ise animasyonu oluşturmak için kareler halinde birden çok resim içeriyor olması.

Bir WordPress sayfasında çok fazla GIF resmi eklemek web sitenizi yavaşlatabilir. Daha fazla ayrıntı için WordPress resim sıkıştırma rehberimize bir göz atın.

Animasyonlu GIF’leri bulmak için Giphy‘yi kullanıyorsanız. WordPress eklentisi Giphypress işinize oldukça yarayabilir. WordPress admin alanınızdan Giphy veritabanında arama yapmanızı ve sitenizden ayrılmadan GIF’ler eklemenizi sağlar.

Bu yazımızda sizlere biraz hareket katması açısından yazılarınızda GIF nasıl kullanılır konusuna değindik. Aklınıza takılanları yada eklemek istediklerinizi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

2 Yorum
  1. fuat

    Çok teşekkür ederim.

  2. Emre

    Çok yararlı oldu. Teşekkürler 🙂

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.