Aksiyon

139
« Back to Glossary Index

WordPress kodunda aksiyon, WordPress çekirdeği boyunca belirli noktalarda çalışan bir işlevdir. WordPress kodunda, geliştiricilerin bu noktalara kendi kodunu eklemelerine izin veren çok sayıda önceden tanımlanmış eylem vardır. Bunlar WordPress’in bu kadar genişletilebilir olmasının bir parçasıdır ve çoğu eklenti kullanımı eylemlere bağımlıdır.

Bir web sitesine kod eklemek için bunların nasıl kullanılabileceğine ilişkin bir örnek vermek gerekirse, altbilginize bir telif hakkı bildirimi eklemek istediğinizi varsayalım. Bunu yapmak için, altbilgi şablonunuzu doğrudan değiştirebilirsiniz. Bazı durumlarda bu tercih edilebilir, ancak kodunuzu  altbilgide halihazırda yürütülmekte olan önceden tanımlanmış bir eyleme bağlamak çoğu kez daha kolaydır ve daha iyi bir uygulama şeklidir. Bunu yapmak için telif hakkı kodunuzu functions.php dosyanızdaki bir işleve ekleyebilirsiniz. Daha sonra bu işlevi, telif hakkı kodunuzun çalıştırılmasını istediğiniz yerdeki bir işleme ekleyebilirsiniz.

function telif_aksiyon() {
   echo "Tüm haklarımız saklıdır.";
}
add_action('wp_footer','telif');

Bu örnekte, telif_aksiyon, wp_footer kancasına bağımlı bir eylemdir. Telif_aksiyon işlevi, WordPress tema kodunda wp_footer () kancasını her görüntülendiğinde Tüm haklarımız saklıdır şeklinde yazımızı döndürecektir.

WordPress, Plugin API sayfasında mevcut aksiyonların listesini vermektedir.

Yorumlar kapalı.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. Tamam Detaylı bilgi için tıklayınız.