X

Yandex Metrica WordPress Kurulumu ve Ayarları

Yandex Metrica sayaç servisi daha önce bahsettiğimiz, Google Analytics servisi ile benzer özellikler sunmaktadır. Sitenizin gelişimini doğru takip etmek istiyorsanız, trafiğinizi doğru olarak analiz etmeniz için sayaç servislerini kullanmak son derece önemlidir.

Şu sıralar Google ve Yandex arasında büyük rekabetler yaşanmaktadır. Analytics ve Metrica her geçen gün aralarında ki rekabetin sonucu olarak site sahiplerine farklı metrik değerleri sunmaya ve kendilerini daha cazip göstermeye devam ediyor.

Yandex son olarak metrica kullanan sitelere yapmış olduğu yeni düzenleme ile ilgileri üzerine çekmeyi başardı. Bundan böyle metrica kullanan siteler Google, Bing ve diğer arama motorlarından gelen anahtar kelimelerde Yandex sıralamasını daha rahat yükseltebilecek.

Yandex Metrica

Yandex ana vatanı olan Rusya’da en çok tercih edilen arama motoru olarak Google’ın önüne geçerek adını duyurdu. Bir çok SEO otoritesi Google algoritmalarından sonra Yandex algoritmaları için fikirler üretmeye başladı.

Bizde bir çok müşterimizin sitesinde sayaç servisi olarak Metrica kullanmaya başladık. Arayüz tasarımı olarak anlaşılması ve kullanımı son derece kolaydır. Sağlamış olduğu ziyaretçi verileri sitenizin trafiğini artırmanız için yol gösterebilir.

Öne çıkan en büyük özellikleri:

 • Dahili trafik analizleri
 • Oturum kayıtları ve tıklama kayıtları
 • Daha doğru oturum süreleri

Yandex Metrica Avantajları

Yandex Metrica sayaç kodu sayesinde sitenize gelen ziyaretçilerinizin, siteniz içersinde ki deneyimlerini kayıt altına alabilirsiniz. Hemen çıkma süresi yüksek olan kayıtları izleyerek sitenizde kullanıcıları rahatsız eden durumları kolayca tespit edebilirsiniz.

Metrica içerisinde gelen hazır analiz formları sayesinde, almak istediğiniz istatistik verileri için tekrardan form hazırlamanıza gerek bulunmuyor. Google Analytics formlarından daha başarılı olduğunu söylesek bize inanır mıydınız? Bence inanmalısınız.

Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde sitenizin tüm verilerini tek ekran üzerinde takibini ve analizini yapabilirsiniz. Ayrıca isteğiniz doğrultusunda giriş ekranınıza birleşenler eklemenizde mümkün.

Yandex Metrica Dezavantajları

Şuan için gördüğümüz tek dezavantaj üçüncü parti hizmetler için sağlanan site verileri. Ara ara hizmet sözleşmesinde yapılan düzenlemeleri takip etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Yandex Metrica’ya Başlarken

Kullanmak için ücretsiz bir Yandex Metrica hesabı oluşturmanız gerekir. Ardından, izleme kodunu sitenize manuel olarak ekleyebilir veya ücretsiz Yandex Metrica eklentisini kullanabilirsiniz.

HESAP OLUŞTUR

Yandex Metrica Hesap Oluşturma

Hesap oluştur düğmesine tıkladıktan sonra açılan sayfa üzerinde sağ üst köşede yer alan “Kaydol” bağlantısına tıklayın.

Sonrasında sizi temel bilgilerinizin girilmesini istenildiği form sayfası karşılayacaktır. Bu form üzerindeki bilgilerinizi doğru girmenizi tavsiye ederiz.

Kayıt formunu doldurmanızın ardından, ilk sayacınızı oluşturma adımına geçilecektir. Vermiş olduğumuz örneği baz alarak kendinize göre bilgi girişlerini sağlayabilirsiniz.

Sayaç kur düğmesine tıklamanızın ardından sayaç kodunuzun oluşturulması tamamlanacaktır. Ardından sizi sayaç kodunuzun gösterildiği ve ayarlarının yapılandırıldığı ekran karşılayacaktır.

Yandex Metrica Ayarları

Sayaç kodunuzun işleyişi ve analiz etmesini istediğiniz tüm veri türlerini, davranış hareketlerini ve oturum kayıtlarını bu ekran üzerinden kolayca düzenleyebilirsiniz.

 • Ana ayarlar: Bu sekme altındaki verileri yeni sayaç ekleme ekranında belirttiğimiz verileri düzenleyebilirsiniz.
 • Sayaç kodu: Sayaç kodu sekmesi altında sayaç kodunuzu özelleştirebilirsiniz.
 • Oturum Kaydı: Sitenizi ziyaret eden kişilerin hareketlerini kayıt ederken kullanmak istediğiniz özelleştirmeleri yapabilirsiniz.
 • Hedefler: Siteniz için hedefleme akışlarını bu sekme altından kurabilirsiniz.
 • Filtreler: İstenmeyen kaynakları veya botları bu sekme üzerinden filtreye sokabilirsiniz.
 • Bildirimler: Siteniz Yandex tarafından erişilemediği durumda vermiş olduğunuz e-posta ve cep telefonunuza bildirimler gelmesini bu sekme altından yapılandırabilirsiniz.
 • Veri Yüklenmesi: Kullanıcı parametre verilerini silip geri yükleyebileceğiniz ayar sekmesidir.
 • Erişim Yetkisi: Site analizini farklı bir kişi ile paylaşmak yada verilerinizi analist ettirmek için kullanıcı ekleyebileceğiniz sekmedir.

Yandex Metrica ayarları son derece kolay ve kafa karıştırmadan yapılabilmektedir. Kullanıcı dostu olduğunu daha önce bahsetmiştik, sizcede kolay değik mi?

Yandex Metrica WordPress Kurulumu

WordPress sitenizde Yandex Metrica kullanabilmeniz için iki farklı yol izleyebilirsiniz. İlk olarak sayaç kodunuzu bir eklenti yardımı ile sitenize ekleyebilir yada tema dosyanızı düzenleyerek sayaç kodunu elle ekleyebilirsiniz.

Sürekli olarak güncellenen bir WordPress teması kullanıyorsanız eklenti kullanmanızı tavsiye ederiz. Bazı ücretli eklentiler içerisinde sayaç kodu koymanıza olanak sağlayan özel alanlar bulunmaktadır.

Yandex Metrica WordPress Eklentisi

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu eklenti sayesinde, WordPress siteniz üzerinde sayaç servisi tarafından sağlanan tüm özellikleri kolayca kullanabilirsiniz. Kullanımı ve temel ayarlarını yapılandırılması son derece kolaydır.

Eklentiyi kurup aktif ettikten sonra sayaç kodunu yada API desteği sayesinde tek tıklama ile ilgili alan adını seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR

Yandex Metrica WordPress Sayaç Kodu Ekleme

Daha önce sekmelerini anlattığımız yönetim panelinizin sayaç kodu sekmesine gelerek sayaç kodunuzu kopyalayınız.

WordPress yönetici paneli üzerinden Görünüm > Düzenleyici bağlantısına gelerek sayaç kodunuzu temanıza ekleyebilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için Şablonlar kısmında yer alan Tema alt bölümü(footer.php) dosyasına tıklamanız ve ardından kopyaladığınız izlenme kodunu </body> önüne kopyalamanız yeterli olacaktır.

Kodu kopyaladıktan sonra yaptığınız değişikliği kaydetmek için Dosyayı Güncelle düğmesine tıklamayı unutmayın.

Önbellek eklentisi kullanıyor iseniz mutlaka önbellek dosyalarınızı temizlediğinizden emin olun.

Genel Değerlendirme

Yandex Metrica, Google Analytics servisinin en güçlü rakiplerinden biri olarak karşımızda. Sağlamış olduğu özellikler onu rakiplerinden öne çıkartıyor. Sitenizin trafiğini ve kaynaklarını doğru tespit etmeniz açısından kullanmanızı tavsiye ederiz.

Unutulmaması gereken bir nokta! Sayaç kodunuz içersinde ekran izlenmesini aktif edecekseniz mutlaka çerez politikasına göz atarak sitenizde belirttiğinizden emin olun.

Yandex Metrica ile ilgili aklınıza takılan soruları yada eklemek istediklerinizi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

Yandex Metrica WordPress Kurulumu ve Ayarları
5 (100%) 2 Oy verildi.

Yazının son düzenleme zamanı 19 Kasım 2017 19:28

Yorumları Göster (4)

 • Yandex metrica kurduğumuzda arama sonuçlarında nasıl yükseliş elde ediyoruz tam olarak anlayamadım. Google dan gelen sonuçlar çoğu zaman nonset olarak geliyor karşımıza Yandex nasıl algılıyor bunları?

 • Mercan Topal gerçi aynı soruyu sormuş ama benimde pek aklıma yatmadı bu yükseliş mevzusu. Yandex metrica kurunca nasıl anlayacak google den gelen trafiği? Bunu detaylı olarak açıklar mısınız?

  • Google, Yandex, Ahrefs, Moz ve Majestic gibi bir çok servis büyük verileri işlemektedir. Yandex siteniz üzerine gelen trafiği belirli koşular altında eşleştirerek ilgi ve alaka oranı oluşturmaktadır. Örnek vermek gerekirse, yandex metrica kurulumu wordpress ve yandex metrica wordpress kurulumu sorguları ile Google üzerinden sitenize girişler olduğunu varsayalım. Yandex daha sizi sıralamaya almadan bu anahtar kelimeler doğrultusunda sizi daha üst sıralara yerleştirecektir. Aynı şekilde diğer site takip ve sıralama servisleri de buna benzer big data oluşturarak sonuçlar göstermektedir.

Sitemizi geliştirmek üzere çerezler kullanıyoruz.