X

WordPress’de Yazıların Son Güncelleme Zamanı Gösterimi

WordPress’de ki yayınlarınız için son güncellenmiş tarihi göstermek ister misiniz? Bazı web siteleri yayınlarını düzenli olarak güncellemektedir ve kullanıcılara makalenin son güncellendiği zamanı göstermek ister. Bu makalede, WordPress’de ki yayınlarınızın son güncellenmiş tarihini kolayca nasıl göstereceğiniz anlatılacaktır.

WordPress’de Son Güncelleme Zamanı Gerçekten Gerekli Mi?

Çoğu WordPress teması genellikle bir yazıyı yazıldığı tarihi gösterir. Bu, çoğu blog ve sabit web sitesi için geçerlidir.

Bununla birlikte, WordPress, eski makalelerin düzenli olarak güncellendiği web siteleri tarafından da kullanılır (bizimkiler gibi). Bu son güncelleme tarihi ve saati, bu yayınlar için önemli bilgilerdir.

En yaygın örnek haber siteleri veya inceleme siteleri örnek gösterilebilir. Yeni gelişmeleri göstermek, düzeltmeler yapmak veya medya dosyaları eklemek için eski yazıları sık sık değiştirmektedirler. Yalnızca yayınlanmış tarihi eklediyse, kullanıcılar bu güncellemeleri takip etmek sıkıntı yaratabilir.

Birçok popüler blog ve web sitesi makalelerinde tarih göstermez. Bu bizce son derece yanlış bir durum oluşturmaktadır. Sonuç olarak site ziyaretçileri sitenize en güncel ve doğru bilgiyi edinmek üzere ziyarette bulunmaktadır.

Bunu söyleyerek, WordPress’deki yayınlarınız için son güncellenmiş tarihin kolayca nasıl görüntüleneceğini görelim.

WordPress’de Son Güncelleme Tarihi Gösterimi

Bu makalede WordPress dosyalarınıza kod eklemeniz gerekmektedir. Lütfen işlem yapmadan önce dosyalarınızın yedeklerini aldığınızdan emin olunuz.

Yöntem 1: Yazının Güncel Olup Olmadığının Basit Kontrolü

Bu kodu temanın functions.php dosyasına veya siteye özel bir eklenti kullanıyor iseniz eklentiye eklemeniz gerekecek.

function wpg_last_updated_date( $content ) {
$u_time = get_the_time('U'); 
$u_modified_time = get_the_modified_time('U'); 
if ($u_modified_time >= $u_time + 86400) { 
$updated_date = get_the_modified_time('F jS, Y');
$updated_time = get_the_modified_time('h:i a'); 
$custom_content .= '<p class="last-updated">Son Güncelleme '. $updated_date . ' Saat '. $updated_time .' yapılmıştır</p>'; 
} 

  $custom_content .= $content;
  return $custom_content;
}
add_filter( 'the_content', 'wpg_last_updated_date' );

Bu kod, bir yayının yayınlanmış tarihi ve son değiştirilme tarihinin farklı olup olmadığını kontrol eder. Bu kod parçası, yazım tarihi yerine son güncelleme tarihini yazıya dahil eder.

En son güncellenmiş tarihe ait görünümü stili için özel CSS ekleyebilirsiniz. İşte başlangıç noktası olarak kullanabileceğiniz küçük bir CSS örneği:

.last-updated {
  font-size: small;
  text-transform: uppercase;
  background-color: #fffdd4;
}

Yöntem 2: Tema Şablonlarında Son Güncelleme Tarihi Ekleme

Bu yöntem, kullandığınız WordPress temasını düzenlemenizi gerektirir. Birçok WordPress teması tarih ve saat gibi meta verilerinin nasıl görüneceğini belirleyen şablon kalıpları kullanıyor.

Bazı temalar ayrıca yayınları görüntülemek için içerik şablonlarını veya şablon parçalarını kullanır.

İçerik ve meta bilgileri göstermek için basit temalar single.php, archive.php ve diğer şablon dosyalarını kullanır.

Tarih ve saati görüntülemekten sorumlu kodu arayıp bulmalısınız. Daha sonra bu kodu aşağıdaki kodla değiştirebilir veya temanızın tarih ve saat kodunun hemen sonrasına ekleyebilirsiniz.

$u_time = get_the_time('U'); 
$u_modified_time = get_the_modified_time('U'); 
if ($u_modified_time >= $u_time + 86400) { 
echo "<p>Son Güncelleme "; 
the_modified_time('F jS, Y'); 
echo " at "; 
the_modified_time(); 
echo "</p> "; }

Bu yazımızda yazılarımıza son güncelleme tarihi eklemek için yapılmasını gerekenleri anlatmaya çalıştık. Vermiş olduğumuz kod yapısı WordPress 4.7 ile test edilmiştir. Eğer ki üst sürümlerde bir uyumsuzluk söz konusu olur ise bize yazmaktan çekinmeyin. Ayrıca, soru ve aklınıza takılanlar için yorum yapmaktan çekinmeyin.

WordPress’de Yazıların Son Güncelleme Zamanı Gösterimi
5 (100%) 3 Oy verildi.

Yazının son düzenleme zamanı 19 Kasım 2017 19:28

Yorumları Göster (7)

 • öncelikle kodlar için teşekkür ederim
  wordpress için bu kod aracılığıyla yazıları tarihe göre değilde güncelleme tarihine göre nasıl sıralatırız en son güncellenen en üstte olacak

  • Birleşen alanında mı yoksa son yazıların akışı içerisinde mi? Tam olarak nerede gösterilmesini istiyorsunuz?

  • Function.php dosyası içerisinde düzenleme yaparak order sıralamasını değiştirmeniz gerek bize yazın sayfası üzerinden kullandığınız temayı iletirseniz bir göz atmak isteriz.

   • temayı kendim tasarlıyorum halen, çoğu sayfası bitti ama tema hazır değil localde çalışıyorum size göndermem mümkün değil ama function.php yazılacak kod ve single php içerisinde yapılacak kodları bana yazabilirseniz ben geliştirebilirim diye düşünüyorum

Sitemizi geliştirmek üzere çerezler kullanıyoruz.