X

WordPress Tablo Oluşturma ve Excel Tablosu Ekleme

Bize yazın sayfamız üzerinden gelen güzel bir soruya ithafen, WordPress üzerinde nasıl tablo oluşturabileceğinizi ve Microsoft Excel üzerinde hazırladığınız tabloları sitenize nasıl ekleyebileceğinizi anlatacağız . Ne yazık ki, WordPress kendi içerisinde tablo desteği sunmuyor. Bu yazımızda popüler bir WordPress eklentisi olan TablePress ile kod bilgisi olmadan nasıl tablo oluşturabileceğinizi anlatmak istiyoruz.

WordPress Tablo Oluşturma Eklentisi TablePress

TablePress eklentisi ile yazı ve sayfalarımızda nasıl tablolar ekleyebileceğimizi anlatmadan önce eklentinin temel özelliklerine bir göz atalım.

EKLENTİYİ İNDİR

Eklenti bu güne kadar 2,900 den fazla değerlendirme ve 500,000’den fazla indirme ile 5 yıldız almış adından söz ettirmeyi başarmış bir eklentidir. Diğer tablo eklentilerinden ayıran temel özelliklerine bir göz atalım.
 • Farklı dosya formatları: TablePress ile tablo düzenleyicisine bağlı kalmazsınız ayrıca Excel, CSV, HTML ve JSON dosyaları gibi birden çok formattan verilerinizi içe aktarabilirsiniz. Çoğu benzer eklenti size bu çeşitliliği sunmaz.
 • Tablolarınızı dışa aktarın: TablePress eklentisi ile bir tablo oluşturduysanız tablonuzu kolayca CSV, HTML veya JSON dosyası olarak aktarabilirsiniz. Böylelikle farklı bir platform üzerinde hazırlamış olduğunuz tabloları kolayca kullanabilirsiniz.
 • Geliştirme uzantıları: TablePress eklentisine fazladan özellik eklemeniz için eklenti yazarı kendi sitesi üzerinde bazı uzantılar paylaşmaktadır. Bu uzantıları ücretsiz olarak indirebilirsiniz ancak bunu yaparken eklenti geliştiricisine bağış yapmayı eksik etmeyin. Eklentinin ücretsiz kalması ve geliştirilmeye devam etmesi için bu küçük bağışlar önemlidir.

TablePress ile WordPress Üzerinde Tablo Oluşturma

Eklentinin genel özelliklerini ve diğer eklentilerden ayrılan en temel noktalarına değindikten sonra şimdi WordPress’e tablolar eklemek için TablePress’i nasıl kullanacağınıza göz atalım.

Sıfırdan Bir Tablo Oluşturma

Şimdi TablePress eklentisi ile sıfırdan nasıl tablo oluşturacağımızı anlatmaya başlayalım.

Eklentiyi kurup etkinleştirme işleminden sonra WordPress yönetim alanınızda sol menü üzerine eklenen TablePress bağlantısına tıklayın. Bu sayfa eklentinin kontrol merkezidir. Tablo oluşturma, düzenleme ve silme işlemlerini bu sayfa üzerinden yapacaksınız. Sayfayı ilk ziyaretinizde SSS, dokümantasyon ve destek bağlantılarının içeren bir karşılama mesajı sizi karşalayacak. Tablo oluşturmak için sekmelerden “Yeni Ekle” düğmesini tıklayın.

Yeni Ekle sayfasında tablonuz için bir ad ve açıklama (isteğe bağlı) girmeniz ardından tablonuzun boyutlarını (satır ve sütunların sayısı) belirtmeniz istenir. Bunu yaptıktan sonra “Tablo Ekle” düğmesini tıklayın. Biz yazımız sırasında örnek olarak Edirne Temmuz ayı nöbetçi eczaneleri için bir tablo yapacağız.

Bir sonraki ekranda oluşturmuş olduğunuz tablonuza bilgi girişi yapabileceğiniz alanlar karşınıza gelecektir. Ayrıca bu sayfa üzerinde tablonuzu kolayca sayfa ve yazılarınızda kullanabilmeniz için kısa kod ve tablo kimliği bilgileri yer almaktadır. WordPress üzerinde tablonuzun içersinine bilgi girişi yapabileceğiniz editör Excel tarzında basit ve kullanımı kolaydır.

Sayfanın alt kısmında yer alan özellikler sayesinde Microsoft Excel uygulamasında kullandığınız bazı özellikleri kullanabilirsiniz. Hücrelere bağlantı ve resim ekleyebilir ayrıca sütunlara renk dolgusu yapabilirsiniz. Tablo Manipülasyon kısmında yer alan tüm özellikleri az çok Excel kullanıyorsanız kavramanız zaman almayacaktır.

Eklentinin en çok hoşumuza giden bölümü diğer eklentilerde yapamadığımız başlangıç satırı ayarlamasını bu eklenti ile çok rahat bir şekilde ayarlanabiliyor olması.

Tablonuzun verilerini girmeniz için daha fonksiyonel arayüz yapısına erişmek için Gelişmiş Düzenleyici özelliğini kullanabilirsiniz.

Gelişmiş düzenleyici düğmesine tıklamanız ardından size düzenlemek istediğiniz sütun yada satırı soracaktır. Sonrasında açılan pencere içerisinde resim, yazı kalınlaştırma ve bağlantı ekleme gibi bir çok ayarlamayı yapmanıza imkan sağlanacaktır.

Tablonuzu düzenlemeyi bitirdikten sonra tablonuzun yazı veya sayfa içerisinde nasıl görüneceğini görmek için önizleme yapabilir yada değişiklikleri kaydet diyerek kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Önizleme olarak bakış attığınız tablonuz ile sayfa veya yazı içerisinde kullandığınız tablo temanızın tasarımına göre değişiklik göstere bilir.

Yazı ve sayfalarınızda WordPress tablo ekleme işlemini iki farklı yöntemle yapabilirsiniz. Birincisi kısa kod özelliğini kullanarak isteğiniz yazı veya sayfaya yapıştırarak. Örnek tablomuz için ilk oluşturduğumuz tablo olduğundan shortcode [table id = 1 /] şeklindedir. Kısa kod biçimi kullanımı kolay ve akılda kalıcıdır.

İkinci yol yazı editörü araç çubuğundaki “TablePress’den bir tablo ekle” düğmesini kullanmaktır.

Açılan pencere içerisinden kullanmak istediğiniz tabloyu seçerek yazı yada sayfanıza kısa kod ekleyebilirsiniz. Sonrasında sayfanızı önizleme yaparak tablonuzun yazı veya sayfanızda nasıl göründüğüne göz atabilirsiniz.

Excel Tablolarını İçe Aktarma

Daha önce hazırlamış olduğunuz Microsoft Excel ve Google dökümanlar gibi dosyalarınızı kolayca TablePress ile içe aktara bilirsiniz.

WordPress yönetici alanı üzerinden sırası ile TablePress > İçe Aktar sekmesine gelin. Bu ekran üzerinde bir çok farklı biçimde çalışma tablolarınızı yükleme işlemini gerçekleştire bilirsiniz. Biz örneğimizde CVS dosyası yükleme işlemini yapacağız ama siz daha farklı yükleme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer güzel nokta ise içe aktarma işlemini gerçekleştirirken dilerseniz mevcut tablonuza veri girişi yapabilir yada yeni bir tablo oluşturarak verilerinizi kullanabilirsiniz. Biz örneğimizde yeni bir tablo oluşturarak içe aktarma işlemi yapacağız.

Al düğmesine bastıktan ve dosyanızın boyutuna bağlı olarak tablonuz oluşturulacaktır. Daha önce sıfırdan WordPress tablosu oluşturma ekranı karşımıza gelecek yine bu sayfa üzerinden gerekli düzenlemeleri yaparak değişiklikleri kaydet diyerek istediğimiz yazı ve sayfa içerisinde tablomuzu kullanabiliriz.

Çalışma Tablosu Dışa Aktarma

Yazımızın başında söz ettiğimiz gibi eklenti kendi içerisinde hazırlamış olduğunuz tabloları dışa aktarmanıza olanak vermektedir. Dışa aktarma işlemi bir kaç basit adımdan ibarettir.

Bunun için yine WordPress yönetim alanınız üzerinden TablePress bağlantısına tıklamanız ve ardından Dışa Aktar sekmesine tıklamanız gerekmektedir.

Bu sayfa üzerinde isterseniz toplu olarak bu işlemi geçekleştirebilir yada sadece ihtiyaç duyduğunuz tabloları dışarı aktara bilirsiniz. Dışa aktarım işlemi sırasında Türkçe karakter sorunu yaşamamak için mutlaka HTML olarak çıkış aldığınızdan emin olun.

Tüm ayarları yaptıktan sonra aktarım dosyasını indir düğmesini tıklamanızın ardından indirme işlemi otomatik başlayacaktır.

Eklenti Ayarları

TablePress’in eklenti seçenekleri sayfası özelleştirme açısından yetersizdir. Kullanımı kolay bir arabirim ve çok sayıda içe / dışa aktarma seçeneği sunmasına rağmen yerleşik özelleştirilebilirlik aşağıda görülebileceği gibi oldukça sınırlıdır.

TablePress’in özelliklerini biraz daha geliştirmek için uzantılar edinebilirsiniz. TablePress kısıtlı özelleştirme seçenekleri sunuyor olsa da sağladığı kolay kullanım ve özellikler ile başarılı bir eklenti.

Bu yazımızda WordPress sitenizin yazı ve sayfaları içerisinde tablo kullanımını nasıl kullanabileceğinizi ayrıca daha önce hazırladığınız Excel çalışma dosyalarınızı kolayca nasıl içe aktarabileceğinizi anlatmaya çalıştık.

Aklınıza takılan tüm soru ve eklemek istediklerinizi bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin. Ayrıca farklı bir konu hakkında yardım almak istiyorsanız bize yazın sayfamız üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

0.0
00

Yazının son düzenleme zamanı 15 Nisan 2018 19:08

Yorumları Göster (14)

 • Hocam merhabalar,

  Yazınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Ancak benim bir sorum olacaktı size.

  Google e-tablolar üzerinden oluşturulan bir belgeyi iframe ile wordpress içinde bir sayfaya entegre edebilir miyiz?

  • WordPress üzerinde Inline Google Spreadsheet Viewer eklentisi ile kolayca Gooogle e-tablolar kullanabilirsiniz.

 • Bu eklentiyi indirip denemiştim çoğu kaynakta yarım yamalak anlatılmış yapamamıştım burada şansa denk geldi ve böyle detaylı anlatıma inanamadım sanırım tekrardan indirip sizin konunuz ile tekrar tablo yapacağım.

 • Uzun zamandan beri yapmayı denediğim ancak başaramadığım bir tekniği böylesine detaylı anlattığınız için teşekkür ederim. Fazlasıyla istifade edeceğim

Sitemizi geliştirmek üzere çerezler kullanıyoruz.