X

WordPress Resim ve Görsel Hataları ve Çözümleri

WordPress, oldukça kullanışlı bir resim düzenleme aracına sahip. Fakat çoğu zaman, yeni başlayanlar bu araçların varlığından habersiz. Eğer WordPress’te resim kullanma üzerine sorunuz varsa doğru yerdesiniz. Bu makalede, WordPress resim ve görsel düzenleme sorunlarından ve bunları nasıl çöze bileceğimizden bahsedeceğiz.

Bu makalede Google, Yandex ve Bing üzerinde en çok aranan sorunlar derlenmeye çalışılmıştır. Yazımız içerisinde sorunuza cevap bulamadıysanız bize yazın sayfamız üzerinden bize yazmaktan çekinmeyin.

WordPress Resim Yükleme

WordPress fotoğraf veya resim yüklemek için Yazılar veya sayfa düzenleme ekranı üzerinden Ortam Ekle butonunu kullanabilirsiniz.

Ayrıca görselleri direk Ortam’a yükleyerek, sonrasında bir yazıda veya sayfada kullanabilirsiniz. Bunun için, Ortam sekmesi altından, Yeni Ekle butonuna basıp, bilgisayarınızdan gerekli görselleri seçebilirsiniz.

Resmi Sağa veya Sola Hizalamak

Bazı popüler blogların, görsellerin etrafına yazı kullandıklarını görmüşsünüzdür. Bunu hizalama özelliği ile yapmaktadırlar. Yazınıza eklemeden önce görseli yüklerken Görsel Hizalama ayarlamanız gerekmekte.

Veya, yazı düzenleyicisi içerisinde bulunan resim araç çubuğunu kullanarak da hizalamayı yapabilirsiniz. Görseli seçmek için tıklayın ve hizalama seçeneklerinden istediğiniz gibi ayarlayın.

Resime Altyazı Ekleme

WordPress kolayca resim alt yazısı eklemenize izin veriyor. Resmi yükledikten sonra WordPress ortam yükleyicisi sizin resimlere altyazı, açıklama veya başlık eklemeniz için alanlar bulunuyor.

Ayrıca önceden paylaşılmış resimlere de resmi düzenleyerek altyazı ekleyebilirsiniz.

Fotoğrafları Sütun ve Satır Olarak Sıralama

Kullanıcılar çoğu zaman fotoğrafların düzenli olarak sütun ve satır şeklinde nasıl sıralayacaklarını soruyorlar.

Diyelim ki özel bir gününüzden veya ürün fotoğrafları paylaşmak istiyorsunuz. Bunları tek tek de paylaşabilirsiniz  ancak görünüş açışından uzunca bir fotoğraf listesi gibi gözükecektir. Fotoğraflarınızı gruplandırmak için resim galerisi oluşturmanız daha rahat olacaktır.

Basitçe bir yazıyı veya sayfayı düzenlerken resimlerinizi yükleyin. Ortam yükleyicisinden paylaşmak istediğiniz resimleri seçip, sol sütundaki Galeri Oluştur seçeneğine basın.

Sonrasında, ortam yükleyicisinin sağ alt köşesindeki Yeni Galeri Ekle seçeneğine basın.

WordPress size galeri seçeneklerini gösterecek.

Buradan resme link ekleyebilir, sütun sayısını ve galerinin büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz.

Bunları ayarladıktan sonra, Galeri Ekle seçeneğine tıklayarak galerinizi oluşturun.

Kullanıcı Dostu Galeri Oluşturma

WordPress varsayılan resim galerisinin mobil cihazlarda kullanışsız olduğunu fark etmişsinizdir. Ayrıca resimleri görmeyi de zorlaştırıyor. Eğer WordPress sitenize sık sık resim veya fotoğraf yüklüyorsanız düzgün bir resim galerisi eklentisine ihtiyacınız var.

EKLENTİYİ İNDİR CANLI DEMO

Biz Envira Gallery kullanmanızı öneriyoruz. Bu eklenti sayesinde kolayca kaliteli ve mobil cihazlara uygun resim galerileri oluştura bilirsiniz.

En güzel yanı ise; albümler, galeri temaları, sosyal medya paylaşımı, slayt gösterisi, damgalama, sayfalandırma, şifreleme, etiketleme, tam ekran görüntüleme gibi fazladan özellikleri kendi içerisinde barındırıyor olması.

Kaybolan Küçük Resim ve Öne Çıkarılmış Görsel Düzeltme

Çoğu WordPress teması makalelerinizde öne çıkarılmış bir fotoğrafı belirgin bir şekilde koymanıza izin veriyor. Burada da küçük resimlerin kaybolmasını nasıl önleyebileceğini anlatacağız.

Eğer öne çıkarılmış görselin özel alan kutusunu görmüyorsanız, sağ üstten Ekran Ayarlarına girerek, Öne Çıkarılmış Görsel kutusunu işaretleyin.

Şimdi, Öne Çıkarılmış Görsel Olarak Belirle seçeneğine basarak küçük resminizi yükleyebilirsiniz. Resmi yükledikten sonra, Öne Çıkarılmış Görsel Olarak Belirle seçeneğine basın. Özel alan kutusunda küçük resminizi böyle görebileceksiniz:

Öne Çıkarılmış Görselin 2 Kez Gözükmesi

Yeni başlayanlar tarafından çok fazla yapılan diğer bir hata öne çıkarılmış olan görseli yazı sayfasına tekrar eklemektir. Öne çıkarılmış görseli belirledikten sonra yazı düzenleme ekranında ortam olarak eklemenize gerek yoktur.

Yazınıza farklı görseller ekleyebilirsiniz fakat öne çıkarılmış görseliniz sadece temanızın tarafından oluşturulmuş özel alan içerisinde gözükür.

Görsel Kırpma

Telefonunuzdan veya fotoğraf makinenizden görsel yüklediğinizde genelde boyut istenenden büyük oluyor. WordPress yüklediğiniz görsel için otomatik olarak küçük, orta ve büyük görsel boyut oluşturmakta. Fakat bazen görseli farklı bir boyuta kırpmanız gerekebiliyor. WordPress Photoshop kadar gelişmiş değil ancak boyut ayarlama, kırpma veya döndürme gibi basit düzenleme özelliklerini size sunmaktadır.

Ortam sekmesine girerek Yeni Ekle üzerinden görselinizi yükleyin. Yükledikten sonra, görselin yanında Resmi Düzenle seçeneğini göreceksiniz.

Resim düzenleme ekranında, kırpma, döndürme ve boyutlandırma gibi basit düzenleme özelliklerini göreceksiniz.

Üst Ortam Görseli Ekleme

Üst görsel bir WordPress tema özelliğidir. Çoğu WordPress ücretsiz ve ücretli temalar üst görsel desteği ile gelmekte.

Siz de kendi üst görselinizi Görünüm altından Özelleştir sekmesi üzerinden yapabilirsiniz. WordPress boyut gereksinimlerini size söyleyecektir.

Eğer görseli tam boyutu ile yüklerseniz, öyle kalacaktır. Fakat daha büyük veya farklı bir boyutta bir görsel eklerseniz WordPress size kırpma yapmanız için bir seçenek sunacaktır.

Arkaplan Görseli Ekleme

Üst görsel gibi, arkaplan görseli de bir WordPress tema özeliği. Çoğu tema arkaplan görseli desteği ile gelmekte. Görünüm, sonrasında Özelleştirme’ye girerek, tema düzenleyiciyi açın. Eğer Arkaplan Görseli seçeneğini görüyorsanız, temanız değiştirmenize izin veriyor demektir.

Ya bilgisayarnızdan bir görsel yükleyin ya da ortam kütüphanesinden seçin. Seçtikten sonra önizleme ve diğer arka plan görseli seçeneklerini görebileceksiniz.

Arka planı döşeme yapabilirsiniz, yerinde durdurabilirsiniz veya kaydırabilirsiniz. Değişiklikleri kaydedip sitenize bir göz atın.

Blog Yazılarınız İçin Bedava Görseller

Görseller bir makaleyi ön plana çıkarabilir. Fakat telif hakkına saygı göstermeli ve yasal açıdan kullanılması serbest olan görseller bulmalısınız.

Çoğu zaman okurlarımızdan şu soru geliyor telifsiz fotoğrafları nereden bulabilirim?

Bedava görseller bulabileceğiniz bir çok site bulunmakta. Fakat zaman geçtikçe fark edeceksiniz ki bu sitelerdeki görseller aşırı kullanılmış ve özgünlüklerini yitirmişlerdir.

Buradan bizim telifsiz görsel kaynakları listemize bakabilirsiniz WordPress Stock Fotoğraflar.

Görsel Etiketleme

Eğer bir fotoğrafçılık bloguna sahipseniz, WordPress’in resim veya fotoğrafları sıralamanıza veya gruplandırmanıza izin vermediğini fark etmişsinizdir.

Görsellerinizi etiketleye bilseniz ve kullanıcılar kolaylıkla bu etiketlerden fotoğraflarınızı gezebilse çok güzel olmaz mıydı?

EKLENTİYİ İNDİR

Eğer Envira Gallery kullanmıyorsanız, WP MediaTagger eklentisini kullanabilirsiniz.

Harici Görsel Ekleme

WordPress’te birden fazla yazarı olan bir site yönetiyorsanız, bazı yazarlarınız öne çıkarılan görselin işlevselliği ile sorun yaşayabilir.

Bu noktada, kendinize veya kullanıcılarınıza her yazı paylaştıklarında bir öne çıkarılmış görsel eklemelerini hatırlatın.

Bunu, Require Featured Image eklentisi ile yapabilirsiniz.

Etkinleştirildiğinde, eklenti kullanıcılara her seferinde bir öne çıkarılmış görsel yüklemelerinin gerekli olduğunu hatırlatacak.

EKLENTİYİ İNDİR

Siz ve kullanıcılarınız yazıları taslak olarak kaydetebileceksiniz, fakat bir görsel eklemeden paylaşamayacaksınız.

Varsayılan Öne Çıkarılmış Görsel

Her yazınızda kullanacağınız bir öne çıkarılmış görsel bulmak zor bir iş. Bazen yazınıza bir görsel eklemek istemezken, temanızın bu görsel olmadan garip gözükeceğini de bilirsiniz.

Burada varsayılan bir öne çıkarılmış görsel eklemek işe yarayacaktır. Varsayılan öne çıkarılmış görsel, görseli olmayan bir yazı olduğunda kullanılır.

Eklenti üzerinden veya temanızın functions.php dosyası üzerinden manuel olarak kod ekleyerek bunu yapabilirsiniz.

Varsayılan Görsel Linkini Kaldırma

WordPress yüklenen görselin farklı boyutlarda bir kaç kopyasını kaydeder. Varsayılan olarak orijinal görsel linkini de ekler.

Varsayılan linki her yazınızı paylaşırken kaldırabilirsiniz, fakat bir süreden sonra sinir bozucu hale gelmekte.

WordPress’in link eklemesini temanızın functions.php dosyasına bu kodu ekleyerek veya eklentilerle durdurabilirsiniz.

function wpb_imagelink_setup() {
 $image_set = get_option( 'image_default_link_type' );
 
 if ($image_set !== 'none') {
 update_option('image_default_link_type', 'none');
 }
}
add_action('admin_init', 'wpb_imagelink_setup', 10);

Umarız WordPress resim ve görsellerle ilgili bir sorununuza çözüm olabilmişizdir. Eğer ki aradığınız sorunun cevabı bu sayfada bulunmuyor ise yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

0.0
00

Yazının son düzenleme zamanı 19 Kasım 2017 19:28

Yorumları Göster (24)

 • Merhaba yazılara eklediğimiz öne çıkan görseller görünmüyor daha öncesinde bir problem yoktu sayfalarda jetpack eklentisinden kaynaklanabilecegi yazıyor fakat eklenti kurulu değil sayfa düzenlemeye girdiğimizde one çıkan görsel kısmında resim gözüküyor değiştir diyerek tekrar aynı resmi seçince gözüküyor ama kesin çözüm olmuyor yine aynı problem oluyor ve resimler görünmüyor yardımınızı rica ediyorum

 • Teşekkür ederim, sorunun çözümünü buldum. Jetpack eklentisinde resimleri küçültme seçeneğini aktif edince bu hatayla karşılaşıyormuşuz. Ayarı de-aktif edince sorun da düzeldi. Hızlı dönüşünüz için teşekkürler...

 • merhaba; makaleme öne çıkan görsel ekliyorum ama bazı resimler gözükmüyor, değiştirip farklı resim koyduğum zaman bazı resimler görünüyor. ortam kütüphanesinde olan resimlerin makaleye ya da öne çıkan görselde görünmemesini anlayamadım. yardımcı olabilir misiniz? sorun ne acaba? ( boyut ve DPI temaya ugun)

 • Merhaba çok faydalı bilgiler veriyorsunuz teşekkürler.
  Ben newspaper temada resimleri hangi boyutta yüklemeliyim. Hepsini aynı boyutta yüklemek istiyorum. Bu temanın standartı nedir ?

  • Öne çıkan görsel olarak 1200x800 72 DPI kullandığın taktirde NewsPaper temasının tüm alanlarına uyumlu görselleri elde etmiş olursun.

 • Selamlar, kullandıgım temada product bölümünde bulunan "yeni gelenler kısmında bulunan" görseller yarım çıkıyor. Ne gibi bir sebebi olabilir yardımınızı rica ederim. "www.hoooqstore.net"

  • Kullandığınız Adot teması için gerekli tüm eklentilerin kurulu olduğundan emin olun. Tema ile birlikte gelen şablon ana sayfayı tekrar yükleyerek bir dener misiniz?

 • Hocam kolay gelsin; Ben wordpress'i yeni öğrenmeye başladım ve mağazamız için kendi çapımda bir e ticaret sitesi kurmaya çalışıyorum. Bilmediğim konuları da yazdıklarınızla öğrenmeye çalışıyorum. Bir sorunum var; satış yapmak istediğim resimler ne yaparsam yapayım çerçeveye sığmıyor. Ürünü tıklayıp içine girdiğinizde sorun yok resim boyutu iyi ama ilk ekranda büyük görünüyor. Bunu nasıl çözebilirim. Not: Ürünün boyutlarını küçülttüm sıkıştırdım ama başaramadım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Merhaba Özgür, WordPress temalarının belirli ön görsel boyutları bulunmaktadır. Kullandığın temanın yardım dokümanı içerisinde ürün öne çıkan görsel boyutunu öğrenebilirsiniz. Görsel boyutunu öğrendikten sonra görselleri Photoshop benzeri bir resim düzenleme programı ile doğru boyutlarda kesme ve biçimlendirme yaparak kullanabilirsin. Aklına takılanları yine bu yorum altından sormaktan çekinme.

 • Cok acil yardima ihtiyacim var. Wordpress te tema yukledim ve temadaki resimler kalkmiyor. Sabitlenmiş gibi bir de siz asagi indikce resim de beraberinde tekrarlaniyor. Arka plan denedim ama olmuyor.

  • WordPress resim galerisi oluştururken ortam dosyası olarak mı seçim yapıyorsunuz yoksa ek sayfası mı? Oluşturduğunuz galeri için mutlaka ortam dosyası olarak seçim yaptığınızdan emin olun. Sitenizde yüklü farklı bir WordPress resim galerisi eklentisi olabilir. Kullandığınız temanın varsayılan ayarlarına bir göz atmanızda fayda var.

   • Ortam dosyası yapıyorum. Eklentiler vardı ama pasifler. Bazı eski galerilerde tıkladığında galeri gibi geliyor ama sonraki resim olmuyor tek tek yıklmak lazım.

Sitemizi geliştirmek üzere çerezler kullanıyoruz.