X

WordPress ile Google PageSpeed Insights’ta 100/100 Puan Nasıl Alınır?

Daha önce Google PageSpeed Insights üzerine 1300 kelimelik bir makale yazmıştık, ancak güncellenen WordPress sürümleri ve eklentilerinden dolayı yazımızı revize etmemiz gerektiğini fark ettik.

Bu yazımızda daha yalın ve anlaşılır olması açısından uzun tutmaktansa daha önce açıklamasını yaptığımız eklenti ve öğretici içeriklerine yer vereceğiz.

Şimdi sırası ile Google PageSpeed Insights ile ilgili bilgiler ve site puanınızı artırmanız için ipuçları vereceğiz.

Google PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights, Google tarafından hazırlanmış bir site test yazılımıdır. Bu test belirli kriterleri göz önünde tutarak sitenize Google gözünden bir puan vermektedir. Puan testini iki farklı kriter üzerinden ele almaktadır.

Masaüstü ve mobil cihazlar bazında iki farklı testi gerçekleştiren Google sitenizi daha kullanıcı dostu yapmanız açısından size tavsiyeler sunmaktadır. Birazdan bu tavsiyeleri ve puanınızı iyileştirmek için yapabileceklerinize göz atacağız.

Belirtmek istediğimiz bir nokta var. WordPress sitenizde kullandığınız tema ve eklentilerden dolayı her zaman yüksek puanlar elde edemezsiniz. Sitenizin alacağı puan yerine sayfalarınızın açılış hızını temel almanızı öneririz.

Google PageSpeed Insights 100/100 Puan Nasıl Alınır?

Kendiniz yada müşteriniz için WordPress kullanarak istediğiniz kalıplarda web sitesi yapmanız mümkün. Ancak siteniz performans açısından ne kadar doğru kriterlere sahip? İşte bu sorunun cevabını almak için Google PageSpeed Insights test aracını kullanarak bazı iyileştirme ipuçlarına sahip olabilirsiniz.

Şimdi vereceğimiz iyileştirme ipuçlarını hiç bir optimizasyon düzenlemesi yapılmamış bir site üzerinden giderek aldığımız sonuçları test ederek göreceğiz.

Siteni Test Et

Sitenizi test ettiğinizde sitenizde bulunan performans hatalarını görebilirsiniz.

Yazımız için seçtiğimiz site Veridyen hosting üzerinde barındırılmaktadır. Site içerisinde bir çok eklenti ve görsel içermektedir. Optimizasyon öncesi aldığı değerler Mobil 25 / 100 Masaüstü 37 / 100 şeklinde gelmektedir.

Düzeltmelerden birçoğunun mobil cihazlar için de geçerli olacağı gibi masaüstüyle başlayacağız. Şimdi sırası ile bize önerilen optimizasyonlar çerçevesinde oluşacak puan artışana ve yapılması gerekenlere adım adım göz atalım.

Sunucu yanıt süresini kısaltın

Bu sorunun temel nedeni kullanmakta olduğunuz hosting paketinizin siteniz için yetersiz kalmasıdır. Sunucu yanıt süresini kısaltın hatasını düzeltmek için yapabileceğiniz en temel iyileştirme WordPress cache eklentisi kullanmanızdır.

Daha önce incelemesini ve anlatımını yaptığımız WordPress cache eklentilerini aşağıda verdiğimiz yazı içerisinden edinebilirsiniz.

Resimleri optimize edin

Düzeltmesi gereken bir sonraki Google PageSpeed Insights önerisi Resimleri optimize edin uyarısıdır. Siteniz içerisinde yer alan görsellerin tamamı sitenizin yüklenme ve açılış süresine doğrudan etki etmektedir.

Sitenizde ki resimleri optimize etmeniz için kullanabileceğiniz eklentileri daha önce verdiğimiz yazı içerisinden edine bilirsiniz.

Oluşturmayı önleyen JavaScript ve CSS kodlarını ekranın üst kısmındaki içerikten kaldırın

Bir web sitesini tarayıcınız üzerinden ziyaret ettiğinizde sitenin doğru görüntülenmesi için JavaScript ve CSS kodlarının yüklenmesi gerekmektedir. Bu dosyaları kullandığınız WordPress cache eklentiniz sizin için küçültme ve birleştirme işlemini yapmıyor ise daha önce anlatımını yaptığımız bir eklenti işinizi görecektir.

Bu işlemi yaparken mutlaka gizli sekme üzerinden sitenizi test edin. Her ayarlamadan sonra mutlaka cache önbelleğinizi temizlediğimizden emin olarak kontrolleri sağlayın.

Sıkıştırmayı Etkinleştir

Düzeltmesi gereken diğer bir Google PageSpeed Insights tavsiyesi Sıkıştırmayı Etkinleştir uyarısıdır. Google’a göre, bunu düzeltmek için Gzip sıkıştırmasını etkinleştirmeliyiz.

Maalesef, paylaşımlı hosting hizmeti veren firmalar bu özelliği aktif halde kullanıcılarına sunmamaktadır. Gzip sıkıştırma işlemini kullandığınız cache eklentisi üzerinden yada daha önce anlatımını yaptığımız yazımız üzeriden elle kendiniz zahmetsizce yapabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Google PageSpeed Insights, her ne kadar siteniz için optimizasyon tavsiyelerinde bulunuyor olsa da önemli olan sitenizin kullanıcı gözünden edindiği deneyim olduğunu unutmayın. Sitenizi Pingdom ve Gtmetrix gibi diğer test araçları üzerinden test ederek ortalama bir performans değerlendirmesi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Aklınıza takılan tüm soruları bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

2.6
05

Yazının son düzenleme zamanı 19 Eylül 2018 13:39

Yorumları Göster (18)

  • Verdiğimiz tavsiyeler hala geçerli. Kurumsal sitenizin belirli bölümlerinde AMP kullanarak sitenizin mobil trafiğini artırabilirsiniz.

 • Merhabalar Üstad, sizin önerdiğiniz eklentileri kurup uygulamadım.
  Google insight üzerinden yeniden test ettiğimde % oranında herhangi bir değişiklik olmadı.
  Bu hususta yardımınızı rica edebilir miyim?

  • Temanız üzerinde yer alan görselleri varsayılan değerlerine göre boyutlandırma yapmalısınız. Sonrasında site dışından çektiğiniz porto temasının kaynaklarını sitenizin altında yer alan dosyalar ile değiştirmelisiniz. Kullandığınız görselleri resim sıkıştırma işlemi yaparak boyutlarını küçültmeli ardından JavaScript, CSS ve Html sıkıştırma araçlarını kullanmalısınız. Şuan ki hali ile sitenizin yüklenme ve tam yüklenme süreçleri yüksek.

 • Merhaba emeğine sağlık ama site içinde karakter sorunu var bilgin olsun. Ayrıca biraz daha detaylı nasıl yapılır konularına girseydin daha güzel olabilirdi.

  • Çok daha detaylı bir yazı hazırlamıştık. WordPress kullanmaya yeni başlayan kişiler yazımızı referans alıp işlem yaparken sitelerini kullanılmaz hale getirdi. BU yazımız üzerinden neredeyse 70'e yakın kişiye uzak masaüstü ile yardım ettik. Site içinde ki karakter hatalı kullandığımız DMCA API sinden dolayı (: Yazılarımızın kopya takibini yapmak zorundayız.

 • Merhaba wpgurme, wp fastest cache ücretsiz sürüm tercih ettim, linux Litespeed sunucusunda barınan tek sitem var şuan. Sanırım ücretsiz ayarlar ihtiyacımı suan için karşılayabilir diye umut ediyorum. Merak ettiğim bir husus, autoptimize de yanında kullanmalı'mıyım? Şimdiden teşekkür ederiz

  • Wp Fastest Cache ile birlikte Autoptimize eklentisini kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Eğer hosting firmanız kullandığınız paket içerisinde LiteSpeed cache desteği veriyor ise mutlaka bir denemenizi tavsiye ederiz.

  • Merhaba Mert, yazımızın taslağı hazır gibi ancak kullanacağımız eklenti ve düzenlemelerin genele uygun olması için testlerimiz devam ediyor.

 • Merhaba Wp Gurme ailesi :)
  Wordpress sitemde 4k ya yakın görsel bulunmakta wp smush ile uzun süre sonunda resim optimizasyonu yaptım ancak yeterli gelmedi ücretsiz olarak kullanabileceğim farklı eklenti var mı?

  • Selam Ömer
   EWWW Image Optimizer wordpress eklentisi ücretsiz olarak işini hallede bilir ancak bazı kişilerin dediğine göre sitenin çalışmasını etkiliyormuş. Tavsiyem kullanmadan önce sitenin tam yedeğini alarak kullanman yönünde.

 • Vermiş olduğunuz bilgiler şahane bu işlemleri forumlarda yapan kişiler 50 TL ye yapıyor siz adım adım anlatmışsınız. Benim sorum olacak sunucu yanıt süresini azalmak istiyorum fakat paylaşımlı hosting kullanıyorum hosting taşımadan süreyi kısaltma şansım var mı ? Şimdiden çok teşekkürler ve sitenizin tasarımını ve görsellerinizi aşırı beğendim.

  • (: İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederiz. Sorunuza eğilirsek cache eklentisi uyarıyı kaldırmakta yetersiz kalıyor ise barındırma hizmetinizi değiştirmeniz yada kullandığınız temayı düzenlemeniz ve gereksiz kullanmadığınız eklentileri pasif hale getirmeniz size yardımcı olacaktır. Eğer ki sizi sonuca ulaştırmaz ise mutlaka barındırma hizmeti yükseltme yoluna gitmelisiniz.

Sitemizi geliştirmek üzere çerezler kullanıyoruz.