X

WordPress 404 Hatası ve Çözüm Yolları

WordPress güçlü bir içerik yönetim sistemi. Bazen ince bir ayar sitenizi kullanılmaz hale getirebilir. Fakat herhangi bir WordPress sorununa çözüm bulmak fazlasıyla kolay. WordPress kullanıcılarının yaşadığı sorunların (internal server error hatası ve veritabanı bağlantısı kurma hatası gibi) çoğunu önceki yazılarımızda konu aldık. Başka bir yaygın sorun ise 404 Hatası. Bu yazıda WordPress’te karşınıza çıkan 404 hatasının çözümünden bahsedeceğiz.

Böyle bir durumda kullanıcılar genelde admin paneline veya bloglarının anasayfasına ulaşabiliyor, fakat tek tek yazılarına girdikleri zaman 404 – Bulunamadı hatası alıyorlar. Öncelikle, panik yapmayın. Yazılarınız büyük ihtimalle hala orada ve tamamiyle güvende. Bu hata genellikle .htaccess dosyanızın silinmesi veya yeniden yazım kurallarında bir sorun oluşması nedeniyle ortaya çıkar. Yapmanız gereken ise, kalıcı bağlantı ayarlarınızı düzeltmek.

Ayarlar altından Kalıcı Bağlantılar sekmesine girin ve sadece Değişiklikleri Kaydet’e basın.

Bu, kalıcı bağlantılarınızı güncelleyip, yeniden yazma kurallarını yenileyecektir. Çoğu durumda bu çözüm 404 hatasını düzeltecektir. Eğer bu da hatanıza çözüm olmadıysa, büyük ihtimalle .htaccess dosyanızı manuel olarak güncellemeniz gerekecek.

FTP ile sunucunuza giriş yapın. /wp-content/ ve /wp-includes/ gibi dosyaların olduğu yerde bulunan .htaccess dosyanızı değiştir üzerinden açın. Yapabileceğiniz en kolay şey, izinleri 666 olarak değiştirerek, dosyanızı geçici olarak yazılabilir hale getirmek. Sonrasında da orijinal çözümü tekrar denemek. Fakat izinleri 660’a geri döndürmeyi unutmayın. Ayrıca bu aşağıdaki kodu da manuel olarak .htaccess dosyanızın içine ekleyebilirsiniz:

# BEGIN WordPress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END WordPress

Kendi Yerel Sunucunuzu Kullanın

Çoğu zaman tasarımcılar ve geliştiriciler WordPress’i yerel bir sunucu kullanarak kendi bilgisayarlarına yüklemektedirler. Eğer özel kalıcı bağlantılar kullanmak isterseniz MAMP, WAMP veya XXAMP’ınızın Apache kurulumundaki rewrite_module’u etkinleştirmeniz gerek.

Bu yazının, 404 hatasını çözmenizde yardımcı olduğunu umuyoruz. Bu çözüm işinize yaradı mı? İşe yarayan farklı çözümünüz mü var? Yorum bırakarak bu çözümleri bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Bu konuya oy ver

Yazının son düzenleme zamanı 19 Kasım 2017 19:28

Yorumları Göster (8)

  • Hocam 404 hatasını cache eklentisini açınca alıyorum. Bu dediğiniz htaccess dosyasını silince düzeliyor ama bir süre sonra tekrardan sayfaya girmeye çalıştığımda 404 e yönleniyorum. İşin içinden çıkamadım ücretli yada ücretsiz olarak yardım etmeniz mümkün müdür? Cevap verirseniz çok sevinirim.

  • Ben de o kadar arıyordum çözümünü buldum teşekkür ederim diğer yazılarınızı da okudum baya kaliteli başarınızın devamnı dilerim..

  • Wordpresste tek br hata büyük sonuçlar doğurabiliyor. O yüzden bu tarz hataların çözümleri oldukça zor oluyor. Siz başarılı anlatım yapmışsınız.

  • yardımınız için çok teşekkür ederim zira kafayı yemek üzereydim . Her zaman ki gibi başarılı bir makale olmuş selamlar .

  • Tüm uğraşlarım boşa gidicektim tam yeni tema aramaya başlıyodum ki karşıma siz çıktınız çok teşekkür ediyorum sorunum çözüldü

  • Merhabalar ben wordpress sitemi daha kurulumda iken o hatayı görüyüroyorum yani ilk kurulumda veritabanı ismi ve kullanı ismi şifresini girdikten sonra gönder butonuna bastığımda 404 hatası alıyorum yardımcı olabilirmisiniz

Sitemizi geliştirmek üzere çerezler kullanıyoruz.