Şimdi WordPress 4.7 yayımlandı, çoğu kişi güncelleme yaptıklarında özelleştirici de özel css bölümü fark edecektir. Bu harika bir özelliktir ve özelleştirilmeyi mükemmel bir şekilde kullanmaktadır. Temalarını özelleştirmek isteyen kişiler için basit CSS kodları eklemek artık çile olmaktan çıkıyor.

Bununla birlikte, çoğumuz için kendi sitelerimizde bazı nedenlerden istenmeyen bir özelliktir. Bu yazımızda, bu özelliğin durumunuza göre devre dışı bırakılması konusunda size yol göstereceğiz.

Doğrudan özelleştiriciden kaldırma

Özel CSS seçeneklerinden tamamen kurtulmak isterseniz, en kolay yolu denetimi yalnızca özelleştirici den kaldırmaktır. Temamızın functions.php’sinde veya bir eklentide aşağıdaki kodu bırakmanız işlevi durduracaktır.

Tema yada eklentilerin belirli bir bölümünde özel CSS alanını kapatmak yada yok saymak istersin aşağıda ki kodu ilgili sayfaya eklemeniz gerekmektedir. Bazı wordpress tema ve eklentilerinde bu kod hataya sebebiyet vermektedir. Kullanmadan önce mutlaka yedek almanızı öneririm.

WordPress üzerinden izin kaldırma işlemi

özel css yetkilendirme

Eyer daha önceden sisteminizde yetki üzerine eklenti buluyor ise eklenti üzerinden değişiklik yapabilirsiniz.

WordPress, edit_css adlı yeni bir meta kabiliyeti sundu. Denetimi göstermeden önce kontrol edilebilmektedir. Bu yeni meta üst sınırı, filtrelenmemiş_html yeteneğiyle eşleştirilir. Bunun anlamı, filtrelenmemiş html sınırı olmayan kullanıcıların bu özelliği özelleştiricisinde  görmeyeceklerdir. WordPress sitenizde kullanıcı rolleri verirken dikkat etmeniz gereken bir husus olmaktadır.

Müşterilerinize wordpress ile site yapıyor yada eklenti üretiyor iseniz yetkilendirme ile hataların önüne geçmek için düzenleme yapmanız sizin açınızdan avantaj olacaktır. Kullanmakta olduğumuz eklenti indirmek için Members plugin bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Özel css alanı izin özelleştirme

Kullanıcının filtresiz_html sınırına sahip olmasına, ancak CSS’yi düzenleyememesine izin vermek isteyebileceğiniz bazı senaryolar olabilir. Bu map_meta_cap filtre kancasındaki bir filtreyle işlenir. Yapabileceğiniz şey edit_css meta üst sınırını başka bir yeteneğe veya yetenek grubuna “eşleştirmek”.

Aşağıdaki kod, herkes için yeteneği do_not_allow özelliğine eşleyerek devre dışı bırakacaktır. Aşağıdakini özel bir eklenti dosyasına yerleştirin.

Bunu, $ user_id değişkenini kullanarak daha ileri götürebilirsiniz. Veya, do_not_allow öğesini, kurduğunuz özel bir özelliğe dönüştürebilirsiniz (Vermiş olduğumuz eklenti bunu yapmanıza izin verir). CSS düzenleme için bir gereklilik olarak birden fazla yetenek ekleyebilirsiniz.