X

LiteSpeed Cache WordPress Eklentisi Kurulum ve Ayarları

WordPress için LiteSpeed Cache Eklentisi sayfalarınızı LiteSpeed Web Sunucusu tarafından önbelleğe alınması için görev almaktadır. WordPress sitenizi hızlandırarak her sayfanın yüklenmesi için harcanan süreyi kısaltmaktadır.

WordPress için LiteSpeed önbellek eklentisi doğrudan LiteSpeed Web Sunucusu’na kurulmuş LSCache teknolojisinden yararlandığından yükü önemli ölçüde azaltır ve normalde PHP tabanlı önbelleğe alma eklentilerinden daha etkilidir.

LiteSpeed tarafından sunulan LSCache teknolojisi sayesinde diğer önbellek eklentilerinin aksine oluşturulan önbellek dosyaları sitenizin altında yer almaz. Bu özellik sayesinde diğer eklentilere nazaran daha hızlı açılış süreleri elde edebilirsiniz.

LiteSpeed Cache kurulumunu yapabilmeniz için kullanmakta olduğunuz barındırma hizmetinizin belirli şartları sağladığından emnin olmalısınız. Kuruluma geçmeden önce bunları bir kontrol edin:

 • Sunucunuzda LSCache modülünü içerdiğinden emin olun.
 • Sunucu önbellekleme etkin olacak şekilde yapılandırılmış olmalıdır. Sunucu yöneticisiyseniz burayı tıklayın. Aksi takdirde, sunucu yöneticisinin sunucu için önbellek klasörünü yapılandırmasını isteyin.

Şuan aktif olarak LiteSpeed Cache destekleyen ve önerdiğimiz bazı hosting firmalar:

Tüm bunları söyledikten sonra hazırsanız kurulum ve genel ayarları yapılandırmaya geçelim.

LiteSpeed Cache Kurulum

Diğer WordPress eklenti kurulumları gibi sırasıyla Eklentiler > Yeni Ekle sayfası üzerinden LiteSpeed Cache eklentisini kurup etkinleştirebilirsiniz.

Daha önce WordPress eklentisi kurmadıysanız ayrıntılı olarak bir WordPress eklentisi kurulumu kılavuzumuza göz gezdirebilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR

Eklentiyi kurup etkinleştirdikten sonra WordPress yönetici alanınızda LiteSpeed Cache sekmesi sizi karşılayacaktır. Eklenti ayarlarına geçmeden önce kullandığımız bu eklentinin bize sunduğu avantajlara değinmek istiyoruz.

 • Otomatik sayfa önbelleği site performansını büyük ölçüde geliştirir.
 • Otomatik olarak oluşturulmuş önbellek dosyalarını belirli aralıklarla yeniden oluşturma.
 • HTTP / 2 ve HTTPS için sayfa desteği.
 • Çoklu dil desteği olan WordPress siteleri için önbellek oluşturma.
 • WooCommerce ve bbPress için akıllı önbellek desteği.
 • Diğer eklentilerin önbellek eklentisiyle kolayca entegre olmasını sağlayan dahili API sistemi.
 • Masaüstü ve mobil girişler için ayrı olarak önbellek oluşturma.
 • Belirli sayfa ve WordPress özelliklerine göre önbellek özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.
 • LiteSpeed Web ADC tam uyumlu olarak çalışmaktadır.
 • Resim optimizasyonu.
 • JavaScript, Css ve Html küçültme desteği.
 • Veritabanı optimizasyon desteği.

Uyumlu Olarak Çalıştığı Eklentiler

 • bbPress
 • WooCommerce
 • Contact Form 7
 • Google XML Sitemaps
 • Yoast SEO
 • Wordfence Security
 • NextGen Gallery
 • Aelia CurrencySwitcher
 • WP Touch
 • Theme My Login
 • wpForo
 • WPLister
 • Avada
 • WP-PostRatings

Uyumluluk listesinde yer almayan farklı bir eklenti kullanıyor iseniz mutlaka test ederek kullanmaya devam ediniz.

LiteSpeed Cache Ayarları

LiteSpeed Cache eklentisi 7 ana başlık altında ayarlar yapmanıza olanak sağlayan basit ve kafa karıştırmayan ayar sekmeleri üzerine tasarlanmıştır. Bazı eklentiler gibi kafanızı karıştırmaz ve hata yapmanıza neden olmaz.

Eklenti versiyon 2 ile birlikte bir çok özellik ve optimizasyon aracını kendi bünyesine ekledi. Daha önce ihtiyacımız olan üçüncü parti eklentileri artık kullanmadan tüm ihtiyaçlarımızı LiteSpeed Cache eklentisi üzerinden karşılayabiliyoruz.

LiteSpeed Cache Management

Bu ekran üzerinde yer alan sekmeler ile sitenizin önbelleğini temizleme, veri tabanı optimizasyonu ve Cloudflare cache temizleme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Purge

Purge ekranı üzerinde siteniz için oluşturulan tüm önbellek dosyalarının temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Purge Front Page: Bu seçenek sadece giriş sayfanız için oluşturulan önbelleği temizlemenizi ve yeniden oluşturulması eylemini gerçekleştirmektedir.

Purge Pages: Bu seçenek sitenizde oluşturulmuş yazı ve sayfaların önbellek dosyalarını temizleyerek yeniden oluşturulmasını sağlamaktadır.

Purge 403 Error: 403 hata koduna sahip hata sayfalarının temizlenmesi ve yeniden oluşturulması sağlamaktadır.

Purge 404 Error: 404 hata koduna sahip hata sayfalarının temizlenmesi ve yeniden oluşturulması sağlamaktadır.

Purge 500 Error: 500 hata koduna sahip hata sayfalarının temizlenmesi ve yeniden oluşturulması sağlamaktadır.

Purge All – LsCache: LiteSpeed Cache tarafından oluşturulmuş tüm önbelleği temizlemenize ve yeniden oluşturmanızı sağlamaktadır.

Purge All -CSS/JS Cache: Oluşturulmuş olan CSS ve JavaScript dosyalarını temizler ve yeniden oluşturur.

Purge All – Opcode Cache: PHP dosyalarınız derlenmesi sırasında bellek üzerinde kalan gereksiz alanı temizleme işlemini gerçekleştirmektedir.

Purge All: Yukarıda saydığımız tüm önbellek temizleme işlemini toplu olarak yapar ve yeniden oluşturulması için istekte bulunur.

Empty Entire Cache: Bu seçenek cache sisteminizi sıfırdan oluşturmanız için talimat vermektedir. Bu seçeneği sadece LiteSpeed Cache düzgün çalışmadığını düşündüğünüz durumlarda kullanmalısınız.

LiteSpeed Cache DB Optimizer

LiteSpeed yeni güncellemesi ardından veri tabanı optimizasyonu için bir dizi iyileştirme özelliğini beraberinde sunmaya başladı.

Veritabanı optimizasyonu için yapılması gereken tüm adımları bu sayfa üzerinden farklı bir eklentiye ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilirsiniz.

Clean All: Tüm veritabanı iyileştirme işlemlerini toplu olarak yapmanızı sağlar.

Post Revisions: Yazı ve sayfalarınızın WordPress tarafından oluşturulan revizyonlarını toplu olarak temizler.

Auto Drafts: WordPress tarafından oluşturulan otomatik taslakları toplu olarak temizler.

Trashed Posts: Silmiş olduğunuz yazılar WordPress tarafından çöp sekmesi altında saklanmaktadır. Bu seçenek çöp altında kayıtlı olan silinmiş yazıları tamamen silinmesini sağlamaktadır.

Spam Comments: Spam olarak işaretlenmiş tüm yorumları toplu olarak silmektedir.

Trashed Comments: Çöp altında listelenen silinmiş yorumları toplu olarak siler.

Trackbacks/Pingbacks: Yazı ve içeriğinizde bağlantı ve geri izleme bilgilerini toplu olarak siler.

Expired Transients: Süresi geçmiş sorguları veri tabanı üzerinden toplu olarak siler.

All Transients: Çalışmakta olan tüm sorguları veri tabanı üzerinden siler. Eğer sitenizde cron job üzerinden ayarlanmış bir eklenti kullanıyorsanız bu seçeneği kullanmayın.

Optimize Tables: WordPress tablolarının onarımını ve daha performaslı çalışmasını sağlamaktadır.

Clean CSS/JS Optimizer: LiteSpeed Cache tarafından hazırlanmış CSS ve JavaScript dosyalarını temizleyerek yeniden oluşturulmasını sağlamaktadır.

Bu işlemleri uygulamadan önce mutlaka veritabanı yedeklemesini yapmanızı öneririz. Kullanabileceğiniz ücretsiz WordPress veri tabanı eklentilerine bir göz atmanızda fayda var.

CDN

WordPress sitenizde ücretli yada ücretsiz olarak Cloudflare altyapısı kullanıyorsanız, bu ekran üzerinden bir dizi işlemi  gerçekleştire bilirsiniz.

LiteSpeed Cache CloudFlare kurulumunu nasıl yapacağınızı yazımız içerisinde detaylı olarak yer vereceğiz. Sitenize ücretsiz CDN kurulumu yapmak isterseniz, daha önce anlatımını yaptığımız CloudFlare CDN WordPress Kurulum ve Kullanımı yazımıza bir göz atmalısınız.

Development Mode: Geliştirici modu anlamına gelen bu seçenek sitenizde gerçek zamanlı düzenlemeler yaptığınız anlarda Cloudflare tarafından oluşturulan önbelleği pasif hale getirmenize olanak sağlamaktadır.

Cloudflare Cache: Cloudflare üzerinde bulunan tüm önbelleğin temizlenmesini ve yeniden oluşturulması için Purge Everything düğmesine basmanız yeterlidir.

Cloudflare önbellek temizleme işlemi ortalama olarak 30 saniye sürmektedir. Bu süreç zarfında sitenizin açılış hızının düşeceğini unutmayın.

Settings

LiteSpeed Cache Settings, bu ekran üzerinde tüm LiteSpeed Cache ayarları sekmeler halinde yer almaktadır. Varsayılan olarak temel görünüm biçiminde gelmektedir. Eklentinin sunduğu tüm ayar sekmelerine ulaşmak için ekranın üzerinde yer alan Advanced View bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.

Advanced View bağlantısına tıklamanız ardından LiteSpeed Cache üzerinde tam kontrole sahip olmuş bulunuyorsunuz.

Not: LiteSpeed Cache Settings sekmesi altında yer alan ayarlar üzerinde değişiklik yapmanız haline tüm önbelleği temizlemeniz ve yeniden oluşturmanız gerekmektedir.

General

Bu sekme üzerinde cache sistemini aktif veya pasif konuma getirebilir ayrıca önbellek için oluşturulacak olan dosyaların ne kadar süre geçerli olacağını belirleye bilmektesiniz.

Bu ekran üzerinde yapmanız gereken tek değişiklik Enable LiteSpeed Cache kısmını Enable olarak seçmeniz ve ardından Save Changes düğmesine tıklamalısınız.

Bu ekran üzerinde varsayılan gelen ayarlar bir çok WordPress kullanıcısı için geçerli ayarlardır. Değişiklik yapılmasını yada düzenlemenizi tavsiye etmiyor. Varsayılan olarak bırakmanız sizin açınızdan en sağlıklı değerler olacaktır.

Cache

Bu ekran üzerinde temel önbellek kontrol ayarlarını düzenleyebilirsiniz. Her bir kontrol grubunu ve özelliklerini detaylı olarak vereceğiz.


Cache Logged-in Users: Bu ayar giriş yapmış kullanıcılar için içeriği önbelleğe alınmasına izin verir. Sayfalar IP / oturum kimliği ile özel önbellekte saklanır.

Cache Commenters: Bu özellik çok fazla yorum alan WordPress siteleri için kullanılmaktadır. Yorum yapan kullanıcı önbelleğe alınmış sayfa üzerine yönlendirilir, yorumunuz onay bekliyor yazısı yorum yapan kişiye gösterilmez.

Cache REST API: Bu seçenek WordPress REST API üzerinden gelen istekleri önbelleğe almanızı sağlar.

Cache Login Page: Bu seçenek wp-admin girişinizi önbelleğe almanızı sağlamaktadır. Dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor eğer özel bir giriş eklentisi kullanıyorsanız bu seçeneği pasif konuma getirmelisiniz.

Cache favicon.ico: WordPress sitenizde kullandığınız favicon dosyasını önbelleğe eklemenize olanak sağlar. Böylece WordPress sitenizin istek sayısında azalma elde etmiş olursunuz.

Cache PHP Resources: Bu seçenek WordPress temanız içerisinde yer alan PHP dosya isteklerini önbelleğe dahil etmenizi sağlamaktadır. Gereksiz yüklenme isteklerinin önüne geçileceğinden dolayı açılış ve tam yüklenme süresinde kazanım elde edebilirsiniz.

Cache Mobile: Günümüzde çoğu tema mobil tasarım desteği ile gelmektedir. Mevcut temanızın mobil desteği yok ise bu seçenek ile sitenizin mobil önbelliğini oluşturabilirsiniz.

Private Cached URIs: Önbelleğe dahil edilmemesini istediğiniz yazı, sayfa veya eşleştirilen içeriği bu alan üzerinden belirleye bilirsiniz. Örnek kullanım şekli kategori yapısına göre “kategori/alt-kategori” ve sayfa yapısına göre “doviz-kurlari” şeklinde kullanılmaktadır.

Drop Query String: Google Adwords veya Facebook Pixel üzerinden reklam hareketlerinizi takip ediyorsanız, bu kısıma utm takip kodunuzu tanımlayabilirsiniz. Örnek kullanım “CacheKeyModify -qs:utm_kodunuz” şeklinde olmalıdır.

Purge Rules

Bu sayfa üzerinde yeni bir sayfa yada yazı yayınladığınız taktirde yeniden oluşturulması gereken sayfaları belirleyebilirsiniz. Varsayılan olarak gelen seçimler çoğu site için geçerli ayarlardır.

LiteSpeed Cache Purge Settings Ayarları

Sitenizde yazılarınızı widget alanında gösterimini yapıyorsanız Front page ve Home page seçeneklerini pasif yaparak All pages seçeneğini aktif etmelisiniz. LiteSpeed Cache eklentisi ayrıca widget alanlarını önbelleğini oluşturduğu için yeni yazı ve yorumlarınız bu alanda gözükmez.

Exclude

Bu sayfa üzerinde sitenizde önbelleğe alınmasını istemediğiniz sayfa, yazı veya çerezler gibi ayarlamaları yapabilirsiniz. URL eklerken site adresiniz yerine /sayfaadi şekline eklemeniz gerekmektir. Kategori için ise sadece kategori adı girmeniz yeterli olacaktır.

LiteSpeed Cache Exclude Settings Ayarları

Force Cache URIs: Bu alan varsayılan olarak boş bırakılmalıdır. Bu seçenek içerisine yer alan listeye ekleyeceğiniz tüm yol ve sayfalar önbelleğe alınmaya zorlanacaktır. Tavsiyemiz bu alanı boş bırakmanızdır.

Do Not Cache URIs: Önbelleğe alınmasını istemediğiniz yazı ve sayfaları bu alan içerisine ekleyebilirsiniz. Her satıra bir url gelecek şekilde yazılmalıdır.

Do Not Cache Query Strings: Belirli sorgu dizeleri içeren URL yapılarını önbelleğe alınmasını engelleyebilirsiniz. Anlık verilerin listelendiği bir sayfanız var ise bu alan üzerinden ekleyebilirsiniz. Örnek kullanım şekli “http://siteadi.com/reklam?guncel=nisan” yapısında “guncel” değerini eklemeniz yeterlidir.

Do Not Cache Categories: Varsayılan olarak tüm kategoriler önbelleğe alınır. Önbellekten hariç tutmak istediğiniz kategorileriniz varsa, her satıra bir tane gelecek şekilde yazı kısa ismi(slug) tanımlamasını yazmanız yeterlidir.

Do Not Cache Tags: Önbelleğe alınmasını istemediğiniz etiketleri her satıra bir tane gelecek şekilde listeye girmeniz yeterlidir.

Do Not Cache Cookies: Önbelleğe alınmasını istemediğiniz çerez dosyalarınızı bu liste içerisine ekleyebilirsiniz.

Do Not Cache User Agents: Arama motorları yada üçüncü parti veri eşleştirmesi yapan botları bu liste üzerinden engelleyebilirsiniz.

Do Not Cache Roles: Kullanıcı gruplarına göre önbelleğin gösterim ayarlarını bu seçenekler üzerinden belirleyebilirsiniz.

Optimization Settings

Bu ekran üzerinde ki yapacağınız optimizasyon ayarları dolaylı olarak tuning sekmesinde ki ayarlar ile etkileşimli olmaktadır. Yapacağınız tüm optimizasyon ayarlarını mutlaka kullandığınız tarayıcının gizli sekmesini açarak kontrol etmelisiniz.

Yaptığınız her değişiklikten sonra önbelleği temizliği yapmayı unutmayın. Her ayar grubunu tek tek deneyerek sitenizin görsel bütünlüğünde sorun oluşturmadığını test etmelisiniz. Her WordPress sitesi barındırdığı eklenti ve tema özelliklerine göre farklı olduğundan size sunulan bu optimizasyon ayarları sitenizin çalışmasında farklılıklar yaratabilmektedir.

LiteSpeed Cache Optimization Settings

CSS Minify: Bu seçeneği etkinleştirmeniz, CSS dosyalarınız içerisinde yer alan boşluk, satır yorumları ve gereksiz boşluk silinerek dosya boyutunun azaltılmasını sağlayacaktır.

Inline CSS Minify: CSS minify işlemine ek olarak HTML ve CSS kodlarını tek satır olarak düzenme yapmaya çalışacaktır. Bir çok tema ve eklentide bu ayar sorunlara sebep olmaktadır. Kullanırken iki kez kontrol etmenizi öneririz.

CSS Combine: Sitenizde kullandığınız tüm CSS dosyalarını birleştirerek tek dosya haline getirmektedir. Bu ayar bir çok tema ve eklenti açısından problem oluşturabilmektedir.

CSS HTTP/2 Push: Bu özellik CSS dosyalarını tarayıcı isteği göndermeden direk olarak gönderilmesini sağlamaktadır.

JS Minify: Bu seçenek CSS dosyalarında olduğu gibi JavaScript dosyaları üzerinde gereksiz kod ve satırları silerek dosya boyutunda küçülme sağlamaktadır.

Inline JS Minify: Inline CSS mantığını JavaScript dosyaları için gerçekleştirmektedir.

JS Combine: Tüm JS dosyaları tek bir JS dosyasına birleştirilecektir.

JS HTTP/2 Push: Tarayıcı istekte bulunmadan tüm JavaScript dosyaları tarayıcı önbelleğine iletilmesini sağlamaktadır.

CSS/JS Cache TTL: Önbelleğe alınmış ve işlem görmüş CSS ve JavaScript dosyalarının tarayıcı önbelleği üzerinde ne kadar süre saklanacağını belirlemektedir. Varsayılan olarak 604800 saniye saklanır.

HTML Minify: Sitenizin kodlarında gereksiz boşluk, satır ve yorumları silerek HTML boyutunda küçülme sağlar.

Load CSS Asynchronously: Sitenizin içeriğinde kullanılan CSS dosyalarının ihtiyaç duyulduğu durumlarda yüklenmesini sağlamaktadır.

Load JS Deferred: JavaScript dosyalarının kademeli olarak yüklenmesini sağlamaktadır. Sitenizin hızına etkisi yüksektir ancak sitenizde görsel bozukluklara sebep olabilir.

Exclude JQuery: Bu ayar JQuery kodlarını optimizasyon işlemlerinden hariç tutar. JS combine etkinleştirildiğinde hatalarla karşılaşıyorsanız, bu ayarı açmak hataları ve bozulmaları ortadan kaldırabilir.

DNS Prefetch: Bu ayar ile listelenmeden önce etki alanı (domainleri) için DNS çözümlemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Örnek olarak “//www.siteadi.com yada //siteadi.com” şeklinde giriş yapılmalıdır. Bu ayarı sadece pingdom ve gtmetrix üzerinde hata alıyorsanız kullanmanızı tavsiye ederiz.

Remove Comments: Css, JavaScript ve tema dosyalarınız içerisinde yer alan kod yorumlarını silerek dosya boyutunda kazanım elde etmenizi sağlamaktadır.

Tuning

Optimization settings kısmında yapmış olduğumuz düzenlemelere ek olarak tuning settings üzerinden bazı ince ayarları yapabilmekteyiz. Dediğimiz gibi Optimization ve tuning bölümleri bir biri ile ilişkili alanlardır.

LiteSpeed Cache Tuning Settings Ayarları

Combined CSS Priority: Birleştirilmiş CSS dosyaları harici CSS dosyalarından sonra yüklenir. Bunun nedeni, birleştirme işlemi yapılmış CSS dosyalarının önceliğinin birleştirilme işlemi yapılmamış CSS dosyalarından daha düşük olmasıdır. Sitenizde bozulmalar yaşıyorsanız birleştirme işlemi yapılmış CSS dosyalarını bu seçenek ile daha erken yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

CSS Excludes: Optimizasyon işlevlerinden hariç tutmak istediğiniz CSS dosyalarını bu liste içerisine tek satır halinde girebilirsiniz. Bazı durumlarda CSS küçültme işlemi sitenizin görünümünü bozabilmektedir.

Combined JS Priority: Birleştirilmiş JavaScript dosyaları normalde harici JavaScript dosyalarından sonra yüklenir. JavaScript birleştirme işlemi sitenizde sorunlara neden oluyorsa bu seçeneği deneyebilirsiniz.

JS Excludes: Optimizasyon işlevlerinden hariç tutmak istediğiniz JavaScript dosyalarını bu liste içerisine tek satır halinde girebilirsiniz. Tüm sıkıştırma, küçültme ve bileştirme işlemlerinden çıkarılmasını sağlamaktadır.

Max Combined File Size: Büyük dosya boyutu belirlemeniz, daha az birleştirilmiş dosya oluşmasını sağlamaktadır. Site açılış puanınızı yükseltebilir ancak büyük dosyalar sitenize aşırı yük bindireceğini unutmayın. Bu alan varsayılan olarak 1.2 MB olarak gelmektedir, deneyerek sizin için en iyi değeri test etmenizi öneririz.

Remove Query Strings: Bu ayar ile sorgu dizelerinde ki statik kaynakları çıkarır. Sorgu dizeleri olan statik kaynaklar tarayıcılar ve proxy sunucular tarafından önbelleğe alınamaz. Dizeleri kaldırmak, önbelleğe alınmalarını sağlar, bu da daha hızlı bir sayfa yüklenmesi elde etmenizde önemlidir.

Load Google Fonts Asynchronously: Google yazı tiplerini eşzamansız olarak yüklemenizi sağlar. Bu seçenek yazı tiplerinin daha hızlı bir şekilde indirilebilmesi açısından önemlidir.

Remove Google Fonts: Bu seçenek tüm Google yazı tiplerini sitenizden kaldırır. Sitenizin tasarımında farklılıklar oluşabileceğinin farkında olarak kullanmanızı öneririz.

Critical CSS RulesCritical CSS Rules: Load CSS Asynchronously seçeneğini aktif ettiyseniz ve sitenizde bazı bozulmalar oluştuysa, yüklenme önceliği açısından CSS dosyalarınızı listeye ekleyebilirsiniz.

JS Deferred Excludes: Load JS Deferred özelliğini aktif etmeniz sonucunda sitenizde bozulmalar oluşabilir. Bu liste içerisinde hataya sebep olan JavaScript dosyalarınızı ekleyebilirsiniz.

Remove WordPress Emoji: Modern tarayıcıların hepsi kendi içerisinde ifadelere sahiptir. WordPress siteniz içerisinde yer alan ifade kütüphanesini saf dışı bırakarak sitenizin performansını artırabilirsiniz.

URI Excludes: Optimizasyondan hariç tutmak istediğiniz yazı ve sayfalarınızı bu liste içerisine yazabilirsiniz.

Role Excludes: Optimizasyondan hariç tutmak istediğiniz kullanıcı rolleri olabilir. Örneğin, bir yöneticiyseniz, yeni işlevler test ediyorsanız, test işleminiz gerçekleşene kadar yönetici rolünüzü optimizasyondan hariç tutmak isteyebilirsiniz.

Media

Media Settings kısmı altında sitenizde yer alan görsellere yönelik ayarlamalar yer almaktadır.

LiteSpeed Cache Media Settings

Lazy Load Images: Bu seçenek ile sitenize gelen kullanıcı sayfa içerisinde görselin bulunduğu alana geldiğinde yüklenmesini sağlayacaktır. Sitenizde Lazy Load eklentisi kullanıyorsanız bu seçeneği aktif etmemenizi öneririz.

Lazy Load Image Excludes: Lazy load ile yüklenmesini istemediğiniz görselleri bu liste içerisine ekleyebilirsiniz.

Lazy Load Image Placeholder: Lazy Load Image etkinleştirildiğinde görseller yüklenene kadar gri bir kutu görsellerin yerine gösterilmektedir. Bu alan base64 desteklemektedir. Görselinizi https://www.base64-image.de/ sitesi üzerinden oluşturarak kullanabilirsiniz.

Lazy Load iframes: Bu özellik iframe alanlarını Lazy Load gibi görüntülenmesini sağlamaktadır.

Disable Optimization Pull: Bu seçenek ON(Açık) olduğunda, optimize edilmiş görseller merkezi sunucudan WordPress ortam kitaplığınıza eklenmesi için kullanılan cron işlevi devre dışı bırakılacaktır. Kullandığınız hosting paketiniz cron çalıştırma süresinde kısıtlama yapıyor ise bunu seçeneği ON olarak seçmelisiniz.

Image WebP Replacement: WordPress ortam kütüphanesinde yer alan jpg ve png uzantılı görsellerinizin webp versiyonlarını ile değiştirilmesini sağlamaktadır.

Only Request WebP: Tüm görsel isteklerinin webp olarak ayarlamanızı sağlamaktadır. Webp desteği olmayan tarayıcılara görsellerin optimize edilmiş halleri gösterilecektir.

Preserve EXIF Data: Görsellerin içerisinde yer alan EXIF bilgisi dosya boyutunu büyütmektedir. Fotoğrafçılık üzerine bir web siteniz var ise bu seçeneği açabilirsiniz. Unutulmaması gereken nokta bu seçeneği açık olarak kullanmanız görsellerinizin dosya boyutunu yükseltecektir.

CDN

İiçerik dağıtım ağı yani bir CDN servisi kullanıyorsanız, bu ekran üzerinden LiteSpeed Cache eklentisini kolayca yapılandırabilirsiniz.

LiteSpeed Cache CDN Ayarları

Dikkat: Eğer CDN servisi olarak Cloudflare kullanıyorsanız, sadece Cloudflare API alanı üzerinde işlem yapınız. Kesinlikle Enable CDN seçeneğini açık konuma getirmeyiniz.

Enable CDN: CDN servisinizi aktif olarak kullanmak için bu seçeneği aktif konuma getirebilirsiniz. Sunucunuz üzerinde yer alan statik dosyaların konumu verdiğiniz CDN bağlantısı ile değiştirilecektir.

CDN Mapping: Bu kısım içerisinde sitenize ait CDN yolunu ayrıca içerik dağıtım servisi üzerinden almak istediğiniz dosyaları belirleyebilirsiniz.

Original URLs: Bu kısıma sitenizin varsayılan adresini girmeniz gerekmektedir. Örnek olarak “//siteadi.com” yada “//www.siteadi.com” şeklinde yazılmalıdır. Kesinlikle site adresinizin önüne “http://” veya “https://” ekleme yapmayınız.

Included Directories: İçerik dağıtım servisi üzerinde yer alan klasör yollarınızı bu liste içerisine ekleyebilirsiniz.

Exclude Path: Bu liste içerisine CDN servisi üzerinden alınmasını istemediğiniz klasör veya dizinleri ekleyebilirsiniz.

Load JQuery Remotely: JQuery dosyalarını CDN üzerinden yüklemek daha hızlı olabilir. Ücretsiz olarak sunulan servisleri deneyebilirsiniz.

Cloudflare API: Cloudflare yapısı itibariyle diğer CDN servislerinden farklı çalışmaktadır. Yukarıda yer alan uyarıyı göz önünde bulundurduğunuzu varsayarak gerekli alanları nasıl doldurmanız gerektiğini açıklayacağız:

 • Email Address kısmına Cloudflare giriş e-posta adresinizi yazınız.

 • Global API Key kısmına gerekli kodu Cloudflare profil sayfanız üzerinden temin edebilirsiniz. API KEY almak için  https://www.cloudflare.com/a/profile bağlantısına gidiniz. Aldığınız kodu Global API Key kısmına yapıştırınız.
 • Domain kısmı API anahtarından sonra otomatik olarak oluşturulacaktır. Otomatik olarak oluşmaz ise alan adınızı bu alana girmelisiniz.

ESI

ESI, dinamik sayfanızın bölümlerini daha sonra kullanılacak sayfayı oluşturmak için bir araya getirilen ayrı bölümler olarak belirlemenize olanak veren bir biçimlendirme dilidir. Bu ekran üzerinden ESI ayarlamalarını kolayca yapabilirsiniz.

LiteSpeed Cache ESI Ayarları

Enable ESI: Bu kısımda ESI aktif yada pasif konuma getirilme işlemini gerçekleştire bilirsiniz.

Cache Admin Bar: WordPress admin çubuğunu cache içerisine dahil edebilirsiniz.

Cache Comment Form: Varsayılan WordPress yorum alanını cache sistemi içerisine dahil edebilirsiniz.

Vary Group: Bu alan üzerinde kullanıcı rollerine göre cache önizlemelerin nasıl gösterileceğini ayarlayabilirsiniz.

Advanced

Advanced Settings ekranı üzerinden ileri düzey önbellekleme yöntemlerini kullanmak için ayarlar yapabilirsiniz.

LiteSpeed Cache Advanced Ayarları

Object Cache: Nesne tabanlı önbellekleme kullanmak için bu ayar altında yer alan kısımları düzenlemeniz gerekmektedir.

Browser Cache: Tarayıcı önbellekleme özelliği sitenizi sık ziyaret eden kişiler açısından önemlidir. Sitenizin önbellek halleri tekrar oluşturulana kadar ziyaretçinin tarayıcısı üzerinden sağlanmaktadır.

Browser Cache TTL: Tarayıcı önbellek süresinin ne kadar kalıcı olarak saklanacağını belirleyen süre bu ayar kutusu üzerinden belirlenmektedir.

Check Advanced Cache: Siteniz üzerinde farklı bir cache eklentisi kullanıyor iseniz bu seçeneği kapalı konuma getirmelisiniz. CSS, JavaScript veya HTML küçültme eklentileri de bu gruba dahil olduğunu unutmayınız.

Login Cookie: WordPress sitenizde özel bir kullanıcı girişi eklentisi kullanıyorsanız, bu alan üzerine giriş çerez bilgilerini girebilirsiniz. Böylece farklı kullanıcı gruplarına özel önbellek dosyaları servis edilecektir.

Purge All Hooks: Otomatik önbellek temizleme işlemi sırasında kontrol edilecek komutları bu liste üzerinden düzenleyebilirsiniz.

Improve HTTP/HTTPS Compatibility: Site içeriğiniz https ve http bağlantıları kullanıyor ise bu seçeneği aktif edebilirsiniz.

Instant Click: Bu özellik sayesinde sitenizde gezinen ziyaretçi bağlantı üzerine geldiğinde gideceği sayfa otomatik olarak önbelleğe çekilmesinde rol oynamaktadır. Sunucu üzerinde aşırı yük oluşturacağını bilerek kullanmanızı öneririz.

Debug

Eklenti ilgili sorunları tespit etmek için hata ayıklama modunu bu sayfa üzerinden aktif edebilirsiniz. Ayrıca hata ayıklama modunu sadece belirli bir ip üzerinden gelen kişiler üzerinde denemek isterseniz ip adresinizi girerek log dosyası oluşturmanıza imkan tanınmaktadır.

LiteSpeed Cache Debug Ayarları

Hata ayıklama modunu aktif olarak açık bırakmanızı önermiyoruz. Hata ayıklama modunu sadece eklenti ilgili bir hata olduğunu düşündüğünüz anlarda kullanmanız gerekmektedir.

Crawler

Bu sayfa altında varsayılan olarak gelen ayarları değiştirmeniz gerekmiyor. Bu sayfa üzerinde sitenize gelen arama motoru botları için ayarlar yapmanıza yaran seçenekler mevcut bulunmaktadır.

WordPress sitenizde aktif olarak bir  CDN hizmeti kullanıyorsanız Site IP alanına sitenizin ip adresini ve Custom Sitemap kısmına site haritanızın yolunuzu yazmanızı öneriyoruz. Bu iki alanı doldurmanız şart değildir.

.htaccess

Bu sayfa üzerinden ‘.htaccess’ dosyanızı düzenlemenizi yapabilirsiniz. Ne yaptığınızdan emin değilseniz bu sayfa içerisinde çok fazla gezinmenizi tavsiye etmiyoruz.

Unutmayın ‘.htaccess’  dosyanız üzerinde yapacağınız değişiklikler sonucu siteniz yada bir bölümü düzgün olarak çalışmaya bilir.

Image Optimization

LiteSpeed Cache v1.6 ile birlikte ücretsiz olarak güçlü bir resim sıkıştırma ve optimizasyon aracını bünyesine eklemiştir. Jpg ve png dosyalarınızı sıkıştırmakla birlikte beraberinde webp formatında ayrıca kullanımınıza sunmaktadır.

LiteSpeed Cache Resim Optimizasyonu

Resim sıkıştırma işlemini gerçekleştirmeniz için yapmanız adımlar:

 1. İlk olarak Update Status düğmesine basınız.
 2. Ardından Send Optimization Request düğmesine basınız.
 3. Hazırlanan görseller otomatik olarak ortam kütüphanenize eklenecektir.

Yukarıda ki 3 adımı sırasıyla yeniden tekrarlayarak resim sıkıştırma işlemine devam edebilirsiniz. Eklentinin yeni sürümlerinde otomatik resim optimizasyonu ekleneceği belirtilmektedir.

Sunucunuzun cron çalıştırma süresi düşük ise bu kısmı dikkate alınız. Sıkıştırma işlemi sonucu otomatik olarak görseller kütüphanenize yüklenmiyorsa bu işlemi elle yapmanız gerecektir.

LiteSpeed Pull havuzu

Pull Images düğmesine basarak optimize edilmiş görselleri ortam kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

Uyarı: Farklı bir resim sıkıştırma eklentisi kullanıyorsanız, eklentiyi pasifleştirmeniz gerekmektedir. Olası bir hatanın önüne geçmek için sadece bir adet WordPress resim sıkıştırma eklentisi kullanmalısınız.

LiteSpeed Cache Image Optimization işlem sırasında güvenlik duvarına takılıyor ise, aşağıda yer alan ip adreslerini güvenlik duvarına eklemelisiniz.

142.93.112.87 
68.183.55.115
178.128.152.109
206.189.203.203
68.183.60.185
206.189.100.139
128.199.57.119
159.89.13.42
165.227.131.98
45.76.44.137
68.183.4.220
68.183.180.19
178.128.100.105
139.59.59.66

LiteSpeed Cache Report

Bu sayfada yer alan rapor WordPress sitenizin genel bilgilerini vermektedir. Yardıma ihtiyaç duyduğunuz durumlarda bu sayfada yer alan raporu ek olarak yardım konunuza eklemeniz daha hızlı geri dönüş almanızı sağlayacaktır.

Kırmızı kare içine aldığımız buton ile direk olarak tüm raporu kopyalayıp mesaj içeriğinize yapıştıra bilirsiniz.

LiteSpeed Cache Crawler

Bu sayfa üzerinden sitenize gelen arama motoru botlarını kara listeye alabilirsiniz.

Moz, ahrefs ve seoprofiler gibi sitenizi çok sık ziyaret eden botları böylece uzak tutabilirsiniz.

LiteSpeed Cache Ayarları ve Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda LiteSpeed Cache eklentisinin özelliklerini ve eklentinin tüm kısımlarını sizler için inceledik. LiteSpeed Cache eklentisi, LiteSpeed yüklü sunucularda çalışan harika bir WordPress cache eklentisi ancak yapılandırma ayarları gün geçtikçe zorlaşmaya başladı.

Her ne kadar karmaşık kadar görünse de sağladığı avantajları göz önüne alınca öğrenilmesi ve kullanılması gereken bir eklenti olduğunda hem fikir olabilir.

Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz tüm soruları bize yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

5.0
08

Yazının son düzenleme zamanı 26 Ocak 2019 12:39

Yorumları Göster (104)

 • Hocam merhaba. Ben litespeed cache eklentisini kurdum ve yazınıza göre ayarlarını yaptım ancak pagespeed değerlerim yerlerde sürünüyor. Mobil:23 PC:44 / kullandığım tema avada / ücretsiz cloudflare var /

  • Cloudflare ve litespeed cache yapılandırmanıza göz atmadan cevap vermem doğru olmaz. Bir çok sitemizde LSC ve Cloudflare kullanıyoruz sonuçlarından olukça memnunuz. Özellikle mobil kısımda AMP kullanmanızı öneririm.

 • Merhaba makale için teşekkürler.Anasayfa açılışı kötü olan bir sitem var.Göreselleri vb diğer şeylerin boyutunu düşürdüm.Sırf biraz daha hızlı açılsın diye Wordpress Litespeed Cache özelliği bulunan bir hosta geçiş yapacağım.Geçtikten sonra,ayriyetten eklentisini kurmam bir artı yaratır mı ? Ve host'u taşıyınca açılış hızı gözle görülür şekilde değişir mi ? Saygılar

  • LiteSpeed Cache eklentisinin kurulum ve ayarlarını yapmadan performans artışı sağlayamazsınız. Sitenizi taşıdıktan sonra kullandığınız tema ve eklentilere göre ayarları yapmalısınız.

 • yani "cdn.siteadi.com/wp-content/uploads/2018/03/Karatay-Diyeti.jp"g olarak resim yolları görünmeyecek

  yine "https://www.siteadi.com.com/wp-content/uploads/2018/03/Karatay-Diyeti.jpg"

  şeklinde görünecek doğrumu anlıyorum o zaman ben doğru yaptım bütün işlemleri

 • merhaba

  ilgili yazı için çok teşekkür ederim ebn web siteme cloudflareyi kurdum anlattığınız gibi ls cache ayarlarınıda yaptım fakat sitedeki içerik resimleri örnek olarak "www.siteadi.com/uploads/...." şeklinde açılıyor hala normalde "cdn.siteadresi.com/uploads/..." şeklinde açılmadı gerekmezmi cloudflarenin.

  Enable CDN alanını kullanmadığımız için of durumda duruyor onun altındaki //siteadresi.com ve cnd.siteadresi.com alanlarını doldurmuyruz değilmi sadece cloudfare alanını on yapıp gerekli bilgileri giriyoruz yukarı bulunan alanları boş geçiyruz cloudflarede doğrumudur.

  yardımınızı belliyorum

  • Cloudflare trafiği kendi üzerinden geçirdiği için ayrıca alt alan adı tanımlamanıza gerek yok. Litespeed ve Cloudflare entegrasyonu için sadece CDN sekmesi altında yer alan Cloudflare API kısımlarını doldurmanız yeterli olacaktır. Resim sıkıştırma işlemlerinde webp formatını aktif olarak kullanıyorsanız bunu da iptal etmeniz gerekmektedir. Media sekmesi altında yer alan Image WebP Replacement ve WebP For Extra srcset seçeneklerini OFF konuma getirmeniz yeterli olacaktır.

 • litespeed cache image optimization kısmında webp olarak resimleri oluşturmayı aktif ettim ve ftp ile bağlanıp baktığımda dosyalar var buraya kadar bir sorunum yok. Gerekli ayarları da gösterdiğiniz gibi yaptım kaynak koda baktığımda sadece logo ve widget altında yer alan 2 resim webp olarak geliyor. Ben öne çıkan görselin de webp olarak gelmesini istiyorum ne yapmam gerekiyor?

  • Litespeed cache image optimization üzerinden oluşturduğunuz webp dosya uzantılarını temanız uyumlu ise kullanabilirsiniz. Daha önce benzer bir durum Publisher teması kullanan bir okurumuzun sitesinde karşımıza çıktı. Tama kod yapısı LiteSpeed cache ile uyumlu olmadığından dolayı kod içerisinde direk olarak uzantıları değiştiremiyor. Bu durumda yapman gereken ".htaccess" içerisine kural ekleyerek dosyaları webp olarak çağırmaktan geçiyor. Bize yazın sayfası içerisinde yer alan form ile sitende kullandığın ".htaccess" dosyasının içeriğini gönderirsen senin için gerekli düzenlemeyi ve yapman gereken adımları iletebiliriz.

 • Merhaba;
  eklentiyi kuru ayarları yaptıktan sonra 3. parti uygulamaların robotları Feed sayfasında 403 almaya başladılar.
  bu durumu nasıl düzeltebilirim ?

  • Daha önceden belirli dosya ve klasörlere erişim izni verdiyseniz, ".htaccess" dosyanızı kontrol etmenizi öneririm. FTP altında ".htaccess_lscachebak_orig" dosyası ile güncel olan ".htaccess" dosyanızı karşılaştırmanız gereklidir.

 • WP fastest cache yükledim. ve bahsettiğim sorun şimdilik çözüldü. mobil ve desktop'u ayrı ayrı cacheliyor. Ama ücretsiz versiyonu diğerlerine göre biraz yetersiz. önemli bir kaç ayarı kullanamıyorum.
  Teşekkürler.

 • Mobil cache i iptal ettim. cachi temizledim. sonra cepten giriş yaptığımda ansayfayı cepteki görüntüsü ile cachlemiş. desktoptan aynı sayfayı açınca bu sefer mobil görünümü geldi :). htacces e sizin gönderdiğiniz satırı ekledim. ayrıca şöyle bir satırı da litespeed cache eklemiş.
  ### marker NOCACHE USER AGENTS start ###
  RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} Mobile|Android|Silk/|Kindle|BlackBerry|Opera\ Mini|Opera\ Mobi
  RewriteRule .* - [E=Cache-Control:no-cache]
  ### marker NOCACHE USER AGENTS end ###

 • Sunucuda litespeed yüklü. bu nedenle bu eklentiyi kullanmayı düşündüm. yalnız 2 şey aklıma takıldı.
  1- kullandığım wordpress temanın mobil için ayrı bir arayüzü var ama herhangi bir url vs. değişmiyor. bu nedenle mobil cache yaptığımda sitenin responsive halini getiriyor. mobil cihazları user agents bölümüne ekledim. yine de responsive i cachledi.
  2- tüm siteyi batch job şeklinde çalıştırarak cachlemek için bir ayarı vs. var mıdır?
  teşekkürler...

  • Mobil cache yapmanıza gerek yok. FTP ile ana dizinde yer alan ".htaccess" dosyasının yedeğini alarak üzerinde düzenleme yapıp sonucu yazar mısınız? Gerekli düzenleme;
   ### marker CACHE RESOURCE start ###
   RewriteRule wp-content/.*/[^/]*(css|js|dynamic|loader|fonts)\.php - [E=cache-control:max-age=3600]
   ### marker CACHE RESOURCE end ###

 • Silinse dahi tekrar oluşturacağını ilettiler, ana dizinde oluşturulan 3 adet dosyanın site hızını etkilemeyeceğini ilettiler.

  "http://prntscr.com/kshrx8"

Sitemizi geliştirmek üzere çerezler kullanıyoruz.