X

Google AMP WordPress Sitenize Nasıl Kurulur?

WordPress sitenizde Google AMP özelliğini kullanmak mı istiyorsunuz? Hızlandırılmış mobil sayfalar veya kısa adıyla AMP, web sitenizin mobil cihazlarda daha hızlı yüklenmesini sağlamak için yeni bir yöntemdir. Hızlı yüklenen web siteleri daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar ve trafiğinizi artırabilir. Bu makalede, WordPress üzerinde Google AMP özelliğini nasıl kuracağınızı göstereceğiz.

Google AMP nedir?

Google AMP, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar’ın kısaltmasıdır. Google ve Twitter gibi teknoloji şirketleri tarafından desteklenen bir açık kaynak girişimidir. Projenin amacı, web içeriğinin mobil kullanıcılar için daha hızlı yüklenmesini sağlamaktır.

Genel olarak mobil kullanıcıların en büyük sıkıntısı sayfaların geç açılması. Aslında bunu genel bir sıkıntı demesek daha doğru olur. Zengin ve bol içeriğe sahip web sitesi sahipleri genel olarak bu durumdan daha çok etkilenmektedir.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar veya AMP düşük HTML kodlaması ve sınırlı Javascript desteği ile kullanır. Bu durum içeriğin Google AMP önbellekte barındırılmasına olanak tanır. Google daha sonra bu önbellekli sürümü arama sonuçlarında bağlantınızı tıklayan kişiye anında sunabilir.

AMP kullanım şekliyle Facebook Anında Makalelere(Instant Articles) çok benzemektedir. Facebook Instant Articles, yalnızca Facebook mobil uygulamasıyla sınırlıdır.

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar tarayıcı veya web görüntüleyicisi tarafından kullanılabilir. Şu anda Google, Twitter, LinkedIn, Reddit ve diğer bir çok site tarafından kullanılmaktadır.

Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Artıları ve Eksileri

SEO uzmanları Hızlandırılmış Mobil Sayfaların Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacağını ve yavaş internet bağlantılarında mobil kullanıcılar için kullanıcı deneyimini geliştirdiğini iddia ediyor. Bununla birlikte  AMP web sitesi sahipleri, blogcular ve pazarlamacılar için çeşitli zorlukları beraberinde getiriyor.

AMP sınırlı HTML, JavaScript ve CSS desteği verdiğini söylemiştik. Sitenizin AMP versiyonunda sitenizde yer alan belirli birleşenlere elveda demeniz anlamına geliyor. Örnek vermek gerekirse Facebook beğeni sayfası birleşeni, sayfa içerisinde ki mail formları ve puanlama sistemleri gibi aktif olarak JavaScript ihtiyacı olan birleşenler hızlandırılmış sayfalarda çalışmayacaktır.

Google AMP, Google Analytics desteklerken birçok başka analiz platformunu desteklemez. Aynı durum reklam ağları içinde geçerlidir.

Trafiğinizin önemli bir kısmı mobil aramalardan geliyor ise SEO açısından sitenizi iyileştirmek ve daha iyi bir yer edinmek için AMP desteğini eklemenizde fayda olabilir.

Tüm bunları söyledikten sonra AMP kullanıp kullanmamak size kalmış durumda. Eyer AMP kullanmaya kadar verdiyseniz kurulum rehberimize geçelim.

WordPress Hızlandırılmış Mobil Sayfalar kısaca AMP Kurulumu

Yapmanız gereken ilk şey AMP eklentisini yüklemek ve etkinleştirmektir. Daha fazla ayrıntı için, WordPress eklentisinin nasıl kurulacağı konusunda adım adım kılavuzumuza bakın.

EKLENTİYİ İNDİR DETAYLI BİLGİ

Eklentiyi kurup aktif ettikten sonra WordPress yönetici alanınızda AMP adlı yeni bir bağlantı eklenecektir. Genel ayarlamalarınızı yapmak için AMP > Getting Started sayfasına ulaşın.

Tüm ayarlamalarınızı bu pencere üzerinde yer alan sekmeler içerisinden yapabilirsiniz.

Design kısmından sitenizin AMP versiyonunu düzenleyebilirsiniz. Ayrıca Translation Panel sayesinde varsayılan olarak gelen İngilizce yönlendirmeleri Türkçeleştirme şansına sahipsiniz.

Değişikliklerinizi kaydetmek için Save Changes düğmesini tıklamayı unutmayın.

Tüm ayarları yaptıktan sonra sitenizin AMP versiyonunu test etmek için hazırsınız. Siteniz içerisinde ki AMP sayfaları normal sayfalarınızın sonuna /amp/ eki ile gelecektir. Şunun gibi:

https://wpgurme.com/amp/

Bu size aynı yazı veya sayfanın AMP sürümünü gösterecektir.

Artık her sayfa ve yazının HTML kodları içerisinde AMP bağlantısı Google botlarına bildirmek için eklenmiş durumdadır. AMP bağlantı kodunu sayfanızın kaynağında olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

<link rel=”amphtmlhref=”https://siteadresiniz.com/amp/” />

Bu kod satırı arama motorlarına ayrıca diğer AMP servis ve hizmetlerine AMP destekli sayfa ve yazıları nerede bulacaklarını bildirir.

404 AMP Hatası alanlar:

AMP sürümünü görüntülemeye çalışırken 404 hatası alıyor iseniz yapmanız gereken şu:

WordPress yöneticinizdeki Ayarlar » Kalıcı Bağlantılar sayfasına gidin ve” Değişiklikleri Kaydet “düğmesine tıklayın. Burada herhangi bir şey değiştirmeden sadece kaydet düğmesine basın. Bu web sitenizin kalıcı bağlantı yapısını yeniler. Daha önce anlattığımız WordPress SEO Dostu URL Yapısı şeklinde olduğuna emin olunuz. Bazı sitelere kurulumda kalıcı bağlantı ayarları anlamsızca değişmekte.

Google Arama Konsolunda Hızlandırılmış Mobil Sayfaları Görüntüle

Hızlandırılmış Mobil Sayfalarınızın Google Aramalar da nasıl bir performans sergilediğini görmek ister misiniz? Bunu Google Arama Konsolu üzerinden kullanarak kolayca kontrol edebilirsiniz.

Google Search Console kontrol panelinize giriş yapın ve ardından Arama Görünümü » Hızlandırılmış Mobil Sayfalar bağlantısına tıklayın.

AMP sonuçlarınızı hemen göremezseniz endişelenmeyin. Google’ın Hızlandırılmış Mobil Sayfalarınızı dizine eklemesi ve daha sonra verileri Search Console üzerinde göstermesi biraz zaman(1 Hafta sürdüğü oldu) alabilir.

Sitenizin AMP Versiyonunu Test Edin ve Dizine Gönderin

Son olarak tüm kurulum ve ayarlamaları yaptıktan sonra Google Test Aracı üzerinden sitemizde ki sayfa ve yazıları kontol etmekte fayda var. Eğer ki Google gözünde yine hatalıysak yapmış olduğumuz tüm bu uğraşlar boşuna olacaktır.

Herhangi bir sayfa yada yazımızın AMP bağlantısını Test etmek için URL girin alanına girerek testi çalıştır butonuna basıyoruz.

Eğer ki sitenizin AMP index işlemini elle yapmak istiyor iseniz burada GOOGLE’A GÖNDER bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır. Unutmayın gönderme işlemini bir kere yapmanız yeterlidir. Aynı bağlantıyı birden fazla göndermeniz size index sıralamasında öncelik tanımaz.

Umarız bu yazı WordPress’te Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) kurmayı öğrenmenize yardımcı olmuştur. Aklınıza takılan veya sormak istediklerinizi bize yorum olarak göndermekten çekinmeyin.

5.0
02

Yazının son düzenleme zamanı 1 Kasım 2018 20:57

Yorumları Göster (79)

 • Merhaba sayın yetkili 1000 den fazla sayfam ''AMP HTML Etiketinde, etiketin özellikleri tarafından belirtilen geçersiz bir düzen var. '' hatası vermekte ihatayı incele dediğimiz zaman aşağıdaki linkteki resim gibi hata almaktayız.sorunun çözümü için değerli önerilerinizi bekliyorum
  "https://yadi.sk/i/AUeRG9N3sVIDNw"

  • Merhaba reklam ekleme bölümünden AMP reklam boyutlarını belirlemeniz gerekmekte. Anlatımını yaptığımız eklentiyi kullanıyorsanız sırası ile AMP → Advertisement → Advertisement Positions altından reklam boyutlarını seçiniz.

   • aşağıdaki linkteki gibi ayarladım doğrumudur ? adsense kod esnek kodu ama amp eklentiden seçtiğim AD Size 336*280 dir.
    "https://yadi.sk/i/Txf4DRizqwjurw"

    • Yapmış olduğunuz ayarlar doğrudur efendim. Google webmaster tools üzerinden hataların giderildiğini bildirirseniz uyarıların daha erken kaybolacaktır.

 • Mobil uyumlu temalar kullandığımdan dolayı (ücretli ve sürekli güncelleme alan) amp gereksiz geliyor hocam. Ne dersiniz?

  • Doğrusunu söylemek gerekirse AMP kullanmak zorunluluk oldu. AMP kullanan siteler arama sıralamalarında daha üst yerlerde konumlanıyor. Bunu bizzat deneyerek tecrübe ettik. Ne var ki AMP yapısı itibariyle kısıtlı özellikleri kullanmamıza olanak sağlıyor. Kullandığınız mobil tasarım üzerinde çok fazla özelleştirme yoksa AMP kullanmak daha mantıklı.

 • Merhaba,
  link "siteadi.com" tıklandığında amp versiyonu olarak "asd.siteadi.com" sub domainine gitmektedir. wordpress kullanılmaktadır. bu istediğim olayı nasıl yapabilirim? Önerebileceğiniz kaynak var mıdır?

  • Hosting paneli üzerinden alt domain eklemeniz yeterli olacaktır. Alt domain adını "http://amp.siteadi.com" yada "https://amp.siteadi.com" şeklinde belirtmelisiniz. Sonrasında belirttiğiniz alt alan adını sitenizin AMP yapısına göre yönlendirmelisiniz. Örnek olarak "https://amp.wpgurme.com" alt alan adını "https://wpgurme.com/amp/" adresine yönlendirilmesi gibi. Sonrasında ise kullandığınız AMP eklentisinde özel bağlantı ayarını "https://amp.siteadi.com" olarak belirlemelisiniz.
   Bu ayarlardan sonra sitenizin kodları içerisinde "" gibi doğru işlendiğini kontrol etmelisiniz.

 • Hocam merhabalar öncelikle, bazen amp'de şöyle bir durumla karşılaşıyorum "masaüstü kullanıcılarına" "https://notanehri.com/gonul-dagi-notalari/" bu adres gözükeceğine "https://notanehri.com/gonul-dagi-notalari/amp/" adresi arama sonuçlarında çıkıyor. Doğal olarak masaüstü kullanıcıları da amp olarak siteyi görüntülüyor bu geçici bir durum mu sonradan oturur mu?

  • Google gibi getir ile indeks sıralaması aldırıyorsanız, sitenizin mobil görünümü için mutlaka AMP sayfasını girerek getirme işlemini yapınız. Google belirli bir süre sonra sitenizin masaüstü ve mobil versiyonlarını farklı olarak sıralamaya sokacaktır.

   • hocam cevabınız için teşekkürler dediğiniz gibi oldu. Başka bir sorum daha olacak ben şuan ampforwp eklentisini kullanıyorum. Bu eklenti url sonuna "site/konu/amp/ şeklinde geliyor fakat ben better ampye geçmek istiyorum o da url adreslerinde amp'yi site/amp/konu/ şeklinde yapıyor. Geçiş yaparsam sıkıntı olur mu? Sonuçta url yapısı farklı...

    • Talat şuan Better AMP eklentisini kullanmanı önermiyoruz. WordPress için hazırlanmış AMP eklentilerini test ediyoruz. Sanırım 2 ay içerisinde testimiz sonuçlanacak. Bu süre zarfında mevcut olan AMP eklentisini kullanmanı öneririz. Performans ve uyumluluk açısından bazı sorunlar tespit ettik. Şuan Better Studio ile bulduğumuz hattalar üzerine yazışmalar yapıyoruz.

 • Merhaba tekrar. Bilgi için teşekkürler. Sizi sürekli takip ediyorum. Güzel işler çıkarıyorsunuz gerçekten.

  Amp eklentileri arasında hız farkı var mı acaba? Sadece Google aramalar için soruyorum bunu. Yani herhangi iki eklentinin Google aşamalarında sayfa hızı anlamında bir farkı var mı?

  Bir de ben, sizin de tavsiye ettiğiniz eklentinin 3. temasını (dizayn 3) tercih ettim. Bu, hız anlamında zararlı olur mu? Sanki sizin tercih ettiğiniz dizayn daha hızlı?

  • Hız açısından çok büyük farkları yok. Temel olarak içeriğin belirli kısmı Google üzerinden gelmektedir. AMP sayfaların genel özelliği düşük özellikli kodlama ile oluşmasıdır. Bu sayede hızlı yüklenme oranlarına ulaşılmaktadır.

 • Merhaba hocam nasılsınız?

  Ben bütün ayarları yaptım, ama sadece Google Analitik Kodunu ekleyemedim.

  Bunun için bir panel var, ama bunu nasıl yapacağımı anlayamadım maalesef. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

  • Merhaba, sırası ile AMP > SETTİNGS > Analiz sekmesine geçiniz. Primary Analytic Providers altında yer alan Google Analytics kısmını aktif ettikten sonra Tracking ID kısmına Google analitik izlenme kodu içerisinde yer alan kimlik kodunuzu girmeniz yeterlidir. Kimlik kodunuz "UA-4512" gibi olan değerdir.

 • Tüm yorumları okudum hepsi çok faydalıydı. WPgurme sayfasını az önce keşfettim ve takibe devam edeceğim. Bilgiler için teşekkürler.

 • Ampde şu hataları alıyorum

  "amphtml engine v0.js script" HTML etiketinde izin verilmeyen özellik

  "amp-social-share extension .js script" HTML etiketinde izin verilmeyen özellik

  bunları amp for wp eklentisi ile kurdum nasıl düzeltebilirim

Sitemizi geliştirmek üzere çerezler kullanıyoruz.