X

Facebook Instant Articles WordPress Kurulum ve Ayarları

Facebook Instant Articles hazırladığınız makalelerinizi en hızlı şekilde servis etmeniz için oluşturulmuş bir sistemdir. Birazdan sırası ile Instant Articles(Hızlı Makaleler) WordPress kurulumunu, artı eksi yönlerini ve blog sitenizden para kazanmak için yapmanız gerekenlere değineceğiz.

Açıklamalara geçmeden önce bir küçük bilgi vermemiz gerekiyor. Facebook Instant Articles daha önce anlattığımız Google AMP servisinden farklı olduğunu bilmelisiniz.

Facebook Instant Articles WordPress Eklentisi

Bu eklenti sayesinde Facebook tarafından istenen kriterlere sahip akışları otomatik olarak oluşturabileceğiz. Eklenti ayrıca editör sayfası üzerinde bir takım fonksiyonların aktif olarak kullanmamıza imkan tanıyor.

EKLENTİYİ İNDİR

Yazımız içerisinde kullanacağımız alanları ve açıklamalara yer vereceğiz.

Facebook Instant Articles

Facebook Instant Articles, mobil kullanıcılara daha hızlı sayfa yüklenme süreleri sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Facebook tarafından sağlanan bu servis içeriğinizi belirli kalıplar içerisinde servis etmenize olanak sağlıyor.

Peki bu servis bize ne sağlıyor? Normal bir web sayfasına kıyasla 10 kat daha hızlı sayfa yüklenme süresini beraberinde getiriyor. Sağlanan açılış hızı sayesinde daha iyi bir kullanıcı deneyimini ziyaretçilerinize sağlayabilirsiniz.

Bir çok sosyal medya sitesi içeriklerinde bu servisi kullanıyor. Facebook uygulaması üzerinde fark ettiyseniz bazı paylaşımlarda yıldırım ibaresi göreceksiniz.

Facebook Instant Articles Artı ve Eksi Yönleri

Her hizmette olduğu gibi sitenizde Facebook hızlı makaleler servisini kullanmanızın sonucu olarak bazı artı ve eksi yönleri olmaktadır. Kendi deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Facebook Hızlı Makaleler Artı Yönleri

 • Facebook sayfanızı öncelik olarak daha ön planda tutmaktadır
 • Facebook Audience Network sistemi üzerinden facebook instant articles para kazanma şansına sahip olursunuz
 • Hızlı açılan içerikler sayesinde ziyaretçilerinize daha iyi bir deneyim sunarsınız
 • Sitenize sosyal medya üzerinden trafik akışını büyüte bilirsiniz

Facebook Hızlı Makaleler Eksi Yönleri

 • Facebook tarafından belirlenen reklam oranında reklam gösterimi yapabilirsiniz
 • Siteniz içerisinde kullandığınız çoğu özel alan, eklenti ve iletişim formları uyumsuzluğu yaşayabilirsiniz
 • Facebook anlık makaler şablonları kısıtlı özelleştirmelere sahiptir

Vermiş olduğumuz artı ve eksi yönler sitenizin içeriğine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Biz kişisel bir blog sayfası üzerinden edindiğimiz tecrübeler sonucunda artı ve eksi yönlerini değerlendirdik.

Facebook Instant Articles Hesap Oluşturma

Facebook hızlı makaleler kullanabilmeniz için bazı temel şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Hesap oluşturma için gereken temel şartlar;

 • Blog sitenize ait bir Facebook sayfası.
 • On ve üzeri içeriğe sahip olmak.
 • WordPress için Instant Articles eklentisi.

Yazımızın devamında WordPress Instant Articles eklentisinin kurulum ve ayarlarına yer vereceğiz.

HESAP OLUŞTUR

Karşımıza gelen sayfa üzerinde yer alan Sing up düğmesine tıklayarak hesap oluşturma işlemine başlayabilir.

Bağlantı kurmak istediğiniz sayfanın seçimini ve ardından hizmet sözleşmesini kabul ettikten sonra hızlı makaleler araçlarına eriş düğmesine tıkamalısınız.

Tıklamanız ardından ekranınızda, Artık Hızlı Makaleler için yayınlama araçlarına erişebilirsin. Hızlı Makaleler kütüphaneni oluşturmak için sonraki adımları takip et. Uyarısına devam düğmesine basarak yönetim alanınıza erişmiş olacaksınız.

Facebook Hızlı Makaleler Yapılandırması

Sırası ile yapılması gereken yapılandırma ayarlarına bir göz atalım.

Facebook Site Yetkilendirme

Karşınıza gelen ekran üzerinde ilk yapmanız gereken işlem sitenizin adresini doğrulama adımıdır. Bunun için siteni bağla kısmında yer alan bağlantıya tıklamanız gerekmektedir.

Hızlı Makalelerini ayarlamak ve yönetmek için size bazı araçlar sunulan sayfaya ilerlemiş olacaksınız.

Size özel verilmiş olan doğrulama kodunu vermiş olduğumuz eklenti içerisine ekleyerek doğrulama işlemini yapınız.

Not: WordPress cache eklentisi kullanıyor iseniz mutlaka önbelleği sildiğinizden emin olun.

Üretim RSS Akışı

RSS akışı URL’si alanına WordPress siteniz için geçerli olan RSS adresini girin ve ardından kaydet düğmesine tıklayarak işlemi tamamlayın.

Yeni bir sekme üzerinde mutlaka “http://siteadiniz.com/feed/” yada “https://siteadiniz.com/feed” adresinizi kontrol ederek bu işlemi yapın.

Eğer html içerik hatası alıyorsanız, RSS Akışı URL’si kısmına “https://siteadiniz.com/feed/instant-articles” şeklinde düzenlediğimizden emin olun.

Stiller

Ok işaretini takip ederek sitenizin hızlandırılmış sayfasında bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca Facebook hızlı makaleler için site logosu yükleme işlemini bu sayfa üzerinden yapabilirsiniz.

Logo eklerken dikkat etmeniz gereken bir husus hazırladığınız görselin png dosya formatında ve en az 690px e 132px boyutlarında olması gerekmekte. Logo yüklemesi yapmadığınız taktirde Facebook tarafından uyarı mesajı alacağınızı unutmayınız.

Audience Network (Facebook Para Kazanma)

Kullanmaya başla düğmesine basmanızın ardından otomatik olarak Facebook App hesabınız altında hızlı makaleler uygulamanız oluşturulacaktır.

Değerlendirme Gönderimi

Tüm ayarları eksiksiz olarak tamamladıysanız değerlendirme işlemi için sitenizi göndermeniz gerekmektedir.

Genel olarak 24 saat içerisinde değerlendirme işlemi sonuçlanmaktadır. Yeni yayınlarınız vereceğimiz eklenti üzerinden otomatik olarak değerlendirmeye alınacağını unutmayın.

Facebook Para Kazanma

Eğer site trafiğinizin büyük bir bölümünü Facebook üzerinden sağlıyorsanız, kesinlikle Audience Network sistemini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Biraz adım adım reklam kurulumu ve hesap ayarlarını anlatacağız.

Öncelikle https://developers.facebook.com/apps/ adresine giderek daha önce oluşturduğumuz uygulamamızı seçerek başlıyoruz. Facebook otomatik olarak “Sayfa adınız – Instant Articles” olarak oluşturacaktır.

Facebook uygulamanızı seçtikten sonra karışınıza yapılandırma ekranı gelecektir. Sırası ile Audience Network > Placements bağlantısına gelerek Placement ID değerini kopyalayınız.

Instant Articles WordPress eklentisinin ayar sayfasına dönerek almış olduğumuz kodu ekleyiniz. Ads bölümü altında yer alan Audience Network Placement ID alanına kodu ekleyerek değişiklikleri kayıt edin.

Son olarak App Review kısmına gelerek yazılarınız açık olarak listeleme özelliğini açmamız gerekmektedir.

Tüm ayarları eksiksiz olarak tamamladıysanız, sitenizin mobil sürümünde Facebook hızlı makaleleri sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Facebook Ödeme Alma Ayarları

Ödeme alma adımlarına geçmeden önce dolar hesabınız olması gerektiğini belirmek isteriz. Facebook ödeme işlemlerini dolar üzerinden yapmaktadır. Şuan için TL hesaplarına ödeme vermediğini bildirmek isteriz.

Facebook ödeme hesabınızı oluşturmak için sırasıyla Audience Network > Payout sekmesine gelerek Create / Select Payout düğmesine tıklayın.

Ardından Create new account düğmesine tıklayarak karşınıza gelen pencere üzerinde gerekli alanları doldurmalısınız. Örneğimiz üzerinde yer alan bilgileri kendinize göre düzenlemeniz gerekmektedir.

Bilgilerinizi tamamlarken Türkçe karakter kullanmadığımızdan emin olun.

Tax Form ve Admins alanlarını düzenlemeden devam ederek Payment Info adımına geçiniz.

Gerekli bilgileri girdikten sonra ödemeleriniz vermiş olduğunuz banka hesabınıza aktarılacaktır.

Genel Değerlendirme

Facebook Instant Articles, WordPress sitesi sahipleri için gelir elde etme ve yazılarını hızlı bir şekilde servis etmeleri açısından ilgi çekiyor. Tıklama gelirlerinin dolar cinsinden olması ayrıca düşük Google Adsense geliri olan yayıncılar açısından denenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Facebook Hızlı Makaleler hakkında aklınıza takılanları veya sormak istediğiniz sorularınız için yorum yapmaktan çekinmeyin.

Facebook Instant Articles WordPress Kurulum ve Ayarları
5 (100%) 1 Oy verildi.

Yazının son düzenleme zamanı 8 Şubat 2018 16:37

Yorumları Göster (58)

 • Merhaba biz hepsini kurduk lakin panona girince bizi bussnize atiyior ve oradan dashboardada gidilmiyior acilen yardim ederseniz cok sevinirz

  • facebook Business üzerinde ta anlamıyla bir bilgimiz bulunmuyor. Facebook yardım merkezini kullanmanızı tavsiye edebiliriz.

 • kurulumu yaptım lakin, bu makaleleri facebook sayfamda nasıl yayınlayacağımı bilmiyorum... üretim makaleleri kısmına geldi hepsi şu an sorun yok... bundan sonra ne yapmam gerekiyor..

  diğer bir sorum da ödeme bilgileri eklerken şu aşamayı bir türlü geçemiyorum, ileriyi tıklıyorum ama ilerlemiyor:
  "https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/v/t39.2365-6/28228184_158194798172994_857059852038438912_n.jpg?oh=4bc098a89c90eca294af8cf5d47a0a1b&oe=5B028F6F"

  • Facebook sayfanız üzerinde normal olarak paylaşım yapmanızdan sonra Facebook otomatik olarak içeriğinizi mobil kullanıcılara instant articles olarak sunacaktır. Vermiş olduğunuz ekran görüntüsü üzerinde yer alan tüm alanları eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir. Doğum tarihiniz, adınız, soy adınız ve bölgeniz gibi.

 • merhabalar.. ben kurulumu yaklaşık 4 ay önce yapmıştım dahası yaptığımı sanmıştım.. şimdi siteden paylaşım yaptığımda facebook'a link tıklamalarında sadece görsel ve haberin manşeti çıkıyor içerik gözükmüyor.. bu uygulamayı nereden nasıl iptal edebilirim.. teşekkürler...

  • Kullandığın eklentiyi WordPress yönetim paneli üzerinden pasifleştirme işleminden sonra Facebook Instant Articles kurulumu yaptığın sayfa üzerinde sırasıyla Yayınlama Araçları > Hızlı Makaleler > Yapılandırma kısmında yer alan web site bağlantılarını kaldırmalısın. Sonrasında Yayın Makaleleri kısmında yer alan makalelerini silerek son işlemi gerçekleştire bilirsin.

 • Merhaba,
  Hocam ben kurulumu gerçekleştirdim. Sonra onay için makalelerimi yolladım fakat hatalı makalelerden dolayı düzeltilmesi için uyarı geldi. Şuan hepsini düzelttim fakat yeniden onaya gönderemiyorum gönder butonu soluk. Nasıl çözebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi çalışmalar.

  • Facebook instant articles için kullandığınız RSS yayın akışı adresini değiştirip ardından tekrar orijinal adresinizi ekleyerek tekrar incelenmesi talebinde bulunabilirsiniz.

  • Site içerisinde yer alan haberler kısa olduğundan dolayı okunma değeri olmadığı sonucuna varılmış. İçeriğinizi uzun tutarak bir süre sonra yeniden denemenizi tavsiye ederim.

 • The provided URL is not being accepted because the site has minimal readership, which violates the Instant Article Policies ("https://developers.facebook.com/docs/instant-articles/policy/"). Please provide a different URL.

  aynı sorunu "https://neyinasilyapmali.com" sitem için alıyorum.

  • Sitenizin trafiği düşük olması yada yazılarınızın belirli bir bölümünün düşük kelime sayısına sahip olmasından dolayı şartları yerine getiremiyor olabilirsiniz. Facebook instant listesine eklenen yazılarınıza bir göz atın. Uyarı gelmiş yazıları revize etmenizi öneririz.

 • Cevabınız için teşekkür ederim. Anlamadığım nokta makaleleri oluşturmadan önce sitemizi yetkilendirmiyor muyuz? Ben bu hatayı site yetkilendirmesi yaparken alıyorum.

  • Şuan sitenizin masaüstü sürümü direk olarak AMP olarak geliyor. Kullandığınız AMP eklentisini pasifleştirip ardından önbellek temizliği yaparak sırasıyla işlemleri dener misiniz?

Sitemizi geliştirmek üzere çerezler kullanıyoruz.