X

Test Edip Önerdiğimiz En İyi WordPress Cache Eklentileri

Cache eklentileri, her WordPress sitesinin ihtiyaç duyduğu vazgeçilmez eklentilerden biridir. Daha önce sıkça site hız testi araçları anlatımlarımızda site önbellekleme için cache eklentilerinin faydalarından bahsetmiştik. WordPress cache eklentileri sayesinde sitenizin açılış ve yüklenme sürelerinde iyileştirme gerçekleştire bilirsiniz.

Doğru yapılandırılmış bir cache eklentisi ile paylaşımlı hosting kullanan WordPress sitelerinde bile inanılmaz sonuçlar elde edebilirsiniz. Yardım ettiğimiz çoğu sitede yüklenme süresini bir saniyenin altına almayı başardık.

Sitenizi hızlı yüklemek istiyorsanız bir önbellekleme eklentisine ihtiyacınız var. WordPress cache eklentisine ihtiyacınız olduğu için buradaysanız. Kullandığım ve incelediğim WordPress önbellekleme eklentilerini listelemek üzereyim.

Cache Eklentisi ve Türleri

Listeye geçmeden önce, muhtemelen birkaç farklı önbelleğe alma türü bulunduğundan bahsetmeliyim. Temel olarak bir çok kullanıcı cache eklentisinden sayfa önbellekleme özelliğini aramaktadır.

Sayfa önbelleği oluşturmak sitenizin performansına doğrudan etki edecektir. Temel olarak ziyaretçinin sitenize her erişmesi sırasında WordPress’in veritabanını sorgulaması yerine sayfanın önbelleğe alınmış sürümünü sunmasıdır.

Dürüst olmak gerekirse ortalama bir WordPress blog siteniz var ise tek ihtiyacınız hafif bir sayfa önbellekleme eklentisidir.

İleri düzey bir siteniz var ise sadece sayfa önbellekleme size yetersiz gelebilir. Bu durumlarda daha ileri düzey cache türlerine ihtiyacınızı olacaktır. Kafanızı bulandıracak veritabanı önbelleğe alma, nesne önbelleğe alma ve memcached  gibi ince ayarlar sizi delirtmek için beklemektedir.

Bu gelişmiş yöntemlerden yararlanabilecek bir site ve sunucu mimariniz varsa, muhtemelen bu gelişmiş yöntemleri biliyorsunuzdur. Neden bahsettiğime dair hiçbir fikriniz yoksa, sayfa önbelleğe almayı kullanmanız yeterlidir.

En İyi WordPress Cache Eklentileri

Kendi yaptığımız yada destek olduğumuz web sitelerinde halen kullanmakta olduğumuz cache eklentileri listenecektir. Her eklenti sağladığı farklı özellikler ile bu listeye girmeye hak kazanmıştır.

WP Fastest Cache

Wp Fastest Cache 300.000+ den fazla kurulum yapılmış ve puanlama olarak 5 yıldız almış güçlü bir eklentidir. İndirme ve aldığı oylar sağladığı özelliklere bakınca gayet normal.

Daha önce detaylı olarak yer verdiğimiz Wp Fastest Cache WordPress Eklentisi Kurulum ve Ayarları makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

WP Fastest Cache, birkaç farklı yöntemi kullanarak performanslı sayfa önbelleğe alma işlemine ek olarak aşağıdaki bazı performans iyileştirmelerini ayrıca sunar:

 • Küçültme(Minification) işlemleri
 • Gzip sıkıştırma
 • Tarayıcı önbellekleme

Eklentinin ücretli versiyonu ile daha gelişmiş cache özellikleri ve site optimizasyon araçlarına sahip olabilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR KILAVUZ

LiteSpeed Cache

LiteSpeed Cache, normal önbellekleme eklentilerinden farklı olarak tüm önbellek işlemlerini sunucu bazlı yapmaktadır. PHP önbellek eklentilerine kıyasla çok daha yüksek sayfa açılış ve yüklenme sürelerini vermektedir.

Daha önce detaylı olarak yer verdiğimiz LiteSpeed Cache WordPress Eklentisi Kurulum ve Ayarları makalemize göz atmanızı tavsiye ederiz.

LiteSpeed Cache eklentisinin diğer cache eklentilerinden farklı olarak sunduğu avantajlar:

 • Önbellekleme işlemini sunucu üzerinde yapılması
 • Multi site desteği
 • Farklı optimizasyon eklentileri için API desteği

Eklenti ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ancak eklentiyi kullanabilmeniz için sunucunuzun destek sağlaması gerekmektedir. Şuan için ücretsiz olarak Verdiyen hosting firması eklentiyi desteklemektedir.

EKLENTİYİ İNDİR KILAVUZ

Cache Enabler

Cache Enabler, WordPress kullanmaya yeni başlayanlar için esnek ve kullanımı kolay bir eklentidir. Size çok fazla özellik sağladığını söyleyemem ancak konumuz sayfa önbelleğe alma olduğunda başarılı sonuçlar veriyor.

Cache Enabler sizi çok fazla ince ayar yapmadan sitenizin cache sistemini oluşturmanıza yardımcı olmaktadır. en temel cache ayarlarını zahmetsizce eklenti üzerinden yaparak kullanabilirsiniz.

Eklenti üzerinde yapmanız gereken dört temel ayar bulunmaktadır:

 • Önbellek kullanım süresi(Cache expiry)
 • Önbellek davranışı(Cache behavior)
 • Küçültme özelliği(Minification)
 • Hariç tutulan sayfalar(Cache exclusions)

Bu dört ana ayar gurubunun yapılandırılmasının ardından eklenti tüm işlemleri kusursuz bir şekilde yapacaktır. Eklentinin ücretsiz ve hata yapma payının az olmasından dolayı fazlaca önermekteyiz.

EKLENTİYİ İNDİR

WP Super Cache

WP Super Cache, WordPress içerik sistemini kodlayan kadro tarafından desteklenen ücretsiz ve popüler bir cache eklentisidir.

Eklenti her ne kadar W3 Total Cache kadar karmaşık olmasa da saçınızı dökecek ince ayarlara sahiptir. Ayarlarınızı yaparken sitenizi farklı bir tarayıcıdan anlık olarak kontrol etmenizi öneririz.

Eklentinin başlıca önce çıkan özellikleri:

 • Temel önbellek
 • Gelişmiş önbellek seçenekleri
 • PHP tabanlı önbelleğe alma
 • API desteği

Cache Enabler dan daha gelişmiş bir eklentiye ihtiyaç duyuyorsanız bu eklentiyi deneyebilirsiniz. Nesne ve veritabanı önbellekleme yapmayacaksanız bu eklentiye şans verebilirsiniz.

EKLENTİYİ İNDİR KILAVUZ

W3 Total Cache

W3 Total Cache, eklenti demek biraz hafif kalabilir. W3 Total Cache sunduğu önbellekleme yöntemleri ile size oldukça fazla seçenek sunmaktadır.

Daha önce detaylı olarak yer verdiğimiz W3 Total Cache WordPress Eklentisi Kurulum ve Ayarları makalemize bakmadan kurulum ve ayarlarını yapmayınız.

Deneyimli bir kişi iseniz sitenizin ihtiyaç duyduğu tüm önbellek işlemlerini diğer WordPress cache eklentileri ile kıyaslamadan yapabilirsiniz. Yapabilecekleriniz:

 • Sayfa önbellekleme
 • Veritabanı önbellekleme
 • Nesne önbellekleme
 • Bellek üzerinden önbellekme
 • Tarayıcı önbellekme
 • Parça bazlı önbellekleme

Veritabanı önbelleğe alma ve nesne önbelleğe alma gibi şeyler kaliteli barındırma hizmetiniz varsa harikadır, ancak siteniz ucuz paylaşımlı barındırma üzerindeyse bulaşmayın.

EKLENTİYİ İNDİR

WordPress Cache Eklentileri Değerlendirme

Siteniz ister küçük ister büyük ölçekli olsun bir cache eklentisine ihtiyacınız var.

Ücretsiz WordPress cache eklentileri arasında bir seçim yapmanız gerekiyorsa Wp Fastest Cache ve Cache Enabler arasında seçim yapmanız en doğrusu olur.

Daha gelişmiş önbellekleme seçeneklerine ihtiyacınız varsa, W3 Total Cache kesinlikle sizin için en iyi seçenektir.

Bizim söyleyeceklerimiz bu kadar. Peki siz sitenizde hangi cache eklentisi kullanıyorsunuz? Bize yorum olarak kullandığınız cache eklentisini ve deneyimlerinizi yazmanızı çok isteriz.

4.3
03

Yazının son düzenleme zamanı 25 Ekim 2018 09:52

Yorumları Göster (26)

 • Merhabalar, ben sitemde global hizmet veriyorum, tüm ülkelerde sitemin genellikle hızlı olması amacıyla CloudFlare kullanıyorum. Önceden sitemde hiçbir cache eklentisi kullanmıyordum, sadece CloudFlare'deki Minify ve Rocket Loader özelliklerini kullanıyordum, sitem gayet hızlıydı fakat GTmetrix'deki skorlar düşüktü.
  Birkaç gün önce siteme Autoptimize eklentisini yükledim ve CloudFlare ile birlikte kullanmaya başladım. Sitemin GTMetrix skorları arttı fakat hızında azalma oldu.
  Cloudflare ile sorunsuz çalışabilen ve siteyi yavaşlatmayan bir cache eklentisi arıyorum. Bu önerdiklerinizden hangisi benim için uygundur?

  • Öncellikle kullandığınız WordPress hosting özelliklerinize bağlı olarak seçeceğiniz cache eklentisini belirlenmesi en doğru cevabı getirecektir. Yoruma cevap olarak kullandığınız hosting özelliklerini paylaşırsanız bir tavsiyede bulunabiliriz.

 • Merhabalar. Hummingbird Page Speed Optimization eklentisinin sunduğu ücretsiz tüm özellikleri denemeyi düşünüyorum. Acaba siteye zarar verme şansı varmı? Burada bahsi geçmemiş ama sanırım benzer görevi gören bir eklenti kendisi.

  • Selam Raşit, Hummingbird Page Speed Optimization gelişmekte olan bir cache eklentisi. Şuan için 2 adet sitemizde testini yapıyoruz Şubat ayı içerisinde detaylı incelmesini sitemiz üzerinden okuyabilirsin. Şuanda kullandığın cache eklentisi nedir?

 • Sunucumda alt yapısı bulunan Litespeed Cache eklentisini kullanıyorum. Birden fazla cache eklentisi kurarken çok dikkatli olunmalı.

  • Birden fazla cache eklentisi kullanmanız sitenize zarar verecektir. Cache eklentisi seçerken sağladığı özellikleri göz önüne koyarak sitenizin yapısına en uygun olan eklentiyi seçmelisiniz.

 • Cache enabler ayarları nasıl olacak? ve cacheyi nereden sileceğiz göremedim böyle bir şey konu ekleyince otomatik cacheleri silmiyor mu?

  • Cache enabler otomatik olarak yeni bir yazı yayınladığınızda oluşturulmuş olan tüm önbellek dosyalarını temizleyerek yeniden oluşturur. Gizli sekme üzerinde sitenizin kaynak kodlarını incelediğinizde "" şeklinde işlem hareketlerini görebilirsiniz.

 • Merhaba, öncelikle faydalı bilgi için teşekkürler. Cache Enabler eklentisinin tanıtım bölümünde son paragrafta "kusursuz" kelimesinde hata yapılmış ve "kusur" olarak yazılmış. :) Bilginize.

 • wp fastest cache eklentisine bayılıyorum. sorun yaşadım ve mail attım. adam anında dönüş yaptı :) ve hiç para istemedi

 • Merhaba,

  Sitemin barındığı server Litespeed. Bu yüzden kurduğum haber sitesi için sizce Litespeed Cache mi yoksa Fastest Premium Cache (ücretli versiyon) mi daha mantıklı olur?

  Teşekkürler...

  • LiteSpeed Cache sunucunuz da aktif ise 30 gün denemenizi tavsiye ederim. Hizmet aldığınız firma üzerinden bilet açarak detaylı bilgi almanızı ardından litespeed cache denemenizi tavsiye ederim.

 • Ben de Projelerimde, WpFastest Cache Premium kullanıyorum ve çok memnunum.
  Yalnız son zamanlarda "Rocket Cache" eklentisini savunanlar ve methedenler çok oluyor. Sizin tecrübe etme imkanınız oldu mu hiç ?

  • Bir projemizde kullanıyoruz ve memnunuz. Bizim Wp Fastest Cache kullanmamızın en büyük sebebi kendi içerisinde resim sıkıştırma özelliğini barındırması. Rocket Cache içerisinde resim sıkıştırma özelliği bulunmuyor.

 • Merhaba, önbellekleme eklentileri affiliate kullanan sitelerin gelirinde düşüşe neden olur mu? Örneğin kupon paylaşan bir site affiliate linki tıklamasıyla gelir elde etmektedir, önbellekleme eklentileri tıklamadan gelecek geliri olumsuz etkiler mi?

  • Kesinlikle bir problem oluşturmaz. Çünkü cache mantığı son kullanıcının görmesi gereken sayfa bütününün oluşturulmuş halidir.

 • sitemin açılış hızı 1-1.5 sn aralığında değişiyor. cache eklentileri açılış hızları düşük olan sitelerde kullanıldığında oldukça etkili olduklarını biliyorum. zaten cache eklentileri konusunda yazınız referans olabilir.

Sitemizi geliştirmek üzere çerezler kullanıyoruz.